Elektromobily dokážou nabídnout zajímavý dojezd i určitou jistotu na silnici

ev-car-electric-car-charging-station-with-power-cable-supply-plugged

Mezi lidmi stále existuje představa, že elektromobily nejsou tak výkonné jako tradiční spalovací automobily a že mají omezenou spotřebu a dojezd. Díky neustálému vývoji technologií v oblasti elektromobility se ale situace mění. V současnosti jsou elektromobily schopné nabídnout srovnatelný dojezd a výkon jako běžné spalovací vozy. Na co se tedy mohou řidiči elektromobilů těšit a proč by se mohly stát skvělou alternativou tradičních spalovacích automobilů?

Dojezd elektromobilů vs. spalováků

Jednou z nejčastějších otázek, kterou si řidiči kladou při výběru mezi elektromobily a spalovacími auty, je dojezd. Mnoho lidí ale nebere v potaz fakt, že kapacita nádrží u moderních spalovacích aut se neustále zmenšuje kvůli snaze o snížení emisí a hmotnosti vozidla. Na druhou stranu elektromobily nabízejí možnost dobití, které je k dispozici kdykoli a kdekoliv, takže není potřeba hledat benzínovou pumpu a strávit čas plněním nádrže. A když je elektromobil večer v garáži s prázdnou baterií, stačí ho jednoduše připojit k nabíječce a nechat ho nabíjet přes noc.

Zdroj obrázku: Freepik

Srovnání spotřeby

Čím nižší spotřeba auta je, tím lépe pro naši peněženku a pro životní prostředí. Nicméně mnoho lidí ani netuší, kolik ujede na jednu nádrž běžné spalovací auto. Většina automobilů se v současnosti snaží snižovat emise a hmotnost vozidla. Proto jsou nádrže stále menší a může se stát, že se budeme muset často zastavovat na čerpací stanici. Navíc mnoho automobilů nemá informace o tom, kolik kilometrů lze ujet na plnou nádrž, takže se můžeme spoléhat jen na své zkušenosti. Výhodou elektromobilů je, že mají pevně danou kapacitu baterie, která nám poskytne představu o tom, kolik kilometrů na jedno nabití můžeme ujet.

Mohlo by vás zajímat:  Umýt auto vapkou se zdá jako jednoduchá věc, špatně odhadnutá vzdálenost však přináší rizika

Technické faktory ovlivňující výkon a dojezd elektromobilů

Elektromobily jsou sice plně výkonné, ale to neznamená, že jsou identické s tradičními spalovacími automobily. Výkon elektromobilů je ovlivněn několika technickými faktory, jako jsou baterie, nabíjení a řízení spotřeby energie. Kapacita a typ baterie jsou klíčovými faktory, které určují dojezd a výkon elektromobilu. Rychlost nabíjení a typ nabíječky jsou také důležité, protože rychlejší nabíjení umožňuje delší jízdu bez nutnosti přestávky na nabíjení. Řízení spotřeby energie, jako je například využívání regenerativního brzdění, pomáhá maximalizovat dojezd a minimalizovat spotřebu energie.

Zdroj: https://www.cnet.com/roadshow/news/how-much-range-you-really-need-in-an-electric-car/