Elektromobily dokážou při rekuperaci zajímavě snížit spotřebu. Ostatní řidiče ale vytáčí

Elektromobily mají oproti vozům se spalovacím motorem mnoho unikátů. Jedním z nich je možnost využívat energii vzniklou při zpomalování. Zatímco u auta se spalovacím motorem při brzdění auto nic nezíská, u elektromobilu je tomu jinak. Během takzvané rekuperace auto zpomaluje a elektřina míří do akumulátoru. Tím se snižuje spotřeba a zvyšuje se dojezd.

Nastavení rekuperace

Jsou elektromobily, které mají možnost omezeného nastavení rekuperace, elektromobily, kde lze tuto možnost nastavit krátkodobě, a poté takové elektrické vozy, kde je k dispozici široká škála možností. Od takových, kdy auto po uvolnění plynového pedálu plachtí a téměř nezpomaluje, až po takové, kdy stačí uvolnit plynový pedál a auto začne ihned intenzivně zpomalovat – jako by řidič šlapal na brzdu, což v reálu nedělá.

Praktická funkce

Nastavit si rekuperaci takto naplno, tedy na nejvyšší intenzitu, má pochopitelně své výhody. Hodí se to hlavně ve městech. Řidič téměř nemusí používat brzdový pedál, a tak šetří destičky i kotouče. Také má jistotu, že velmi efektivně využívá energii, kdy díky rekuperaci snižuje spotřebu. Ne vždy je ale tento způsob rekuperace vhodný a v reálném provozu může nadělat víc škody než užitku.

Mohlo by vás zajímat:  Správně zaparkovat u obchodního centra umí málokdo. Hned po návratu k autu přijde komplikace
Zdroj obrázku: Freepik

Nevyzpytatelné auto

Pokud sedíte za volantem elektromobilu s největší intenzitou rekuperace, připadá vám dané nastavení jistě skvělé a ideální. Pro ostatní jste ale nevyzpytatelné auto. A ostatní neví, co za volantem vyvádíte. V první řadě proto, že zatímco ostatní mohou při potřebě zpomalit jenom zvednout nohu z plynu a postupně snižovat rychlost plachtěním, u elektromobilu s nastavenou plnou rekuperací jde auto okamžitě do prudkého zpomalení.

K tomu se váže i rozsvěcování brzdových světel, kdy řidič, kdykoliv uvolní plynový pedál, začne auto brzdit a rozsvítí se mu brzdová světla. Ani jedno nelze nazvat plynulou, ohleduplnou jízdou. Zvláště ve městech v koloně, kde není ku prospěchu, když jde některé auto stále na brzdy.

Zdroj: https://e-vehicleinfo.com/regenerative-braking-system-in-electric-vehicles/