Elektromobily jsou ekologické podobně, jako auta se spotřebou 5 litrů na sto

O elektromobilech se mluví jako o čistých automobilech, které neprodukují žádné emise a jejich provoz je stoprocentně ekologický. Ano, to je samozřejmě pravda. Při jízdě skutečně mají nulové emise, což se o vozech se spalovacími motory říci nedá. Nutno však dodat, že tu jsou i další emise, které vzniknou třeba i při výrobě samotné elektřiny, které elektromobily pohání. Když vezmeme v potaz toto, už stoprocentně čisté nejsou. A jak jsou na tom v porovnání s vozy se spalovacím motorem?

Studie porovnává obě možnosti

Poslední studie, která celkem jasně, férově a objektivně porovnává obě možnosti, je ta, kterou zveřejnila unie nesoucí název Union of Concerned Scientists. Ta působí v USA a tak se výsledek této zprávy pochopitelně vztahuje právě na tamní provoz elektromobilů. I když v porovnání s Evropou se mohou výsledky možná drobně lišit, ukazuje studie na to, že stoprocentně čisté elektromobily samozřejmě stále nejsou a že se dají za určitých podmínek srovnat s vozy se spalovacím motorem.

Elektromobil je ekologický podobně jako auto s nízkou spotřebou

Výsledky studie poukazují na fakt, že elektromobil je ekologický z pohledu svých emisí asi tak, jako spalovací auto se spotřebou kolem 5 litrů na sto kilometru. Studie, kterou zveřejnila Union of Concerned Scientists uvádí hodnotu 50 mpg neboli mílí na galon. V přepočtu na tuzemské litry na sto jde zhruba o hodnotu 4,7 litrů paliva na sto kilometrů.

Mohlo by vás zajímat:  Po Cybertrucku dlouho nic. Musk prohlásil, že nové auto jen tak nebude

Někde jsou ekologičtější, jinde méně

Studie bere danou hodnotu jako průměr celých Spojených států. Jsou oblasti, kde je elektromobilů podstatně méně ekologický, ale jsou i oblasti, kde naopak jasně dominuje. Co to ovlivňuje? Je to způsob výroby elektrické energie a to, jak hodně jsou využívány ekologické obnovitelné zdroje. Tam, kde je využívána z velké části především zelená elektřina, jsou elektromobily rozhodně ekologičtější. V místech kde je tomu naopak se může jako lepší volba jevit moderní spalovací vůz s nižší spotřebou.

Zdroj obrázku: Fotobanka Pixabay.com

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora