Elektromobily mají výhody usnadňující jízdu, o kterých mnoho lidí nemá tušení

Elektromobily jsou pro někoho budoucnost, pro jiné mohou být slepou uličkou. Ne každý má ale s elektrickým autem zkušenosti a ne každý ví, jaké může mít výhody. Je několik věcí, které u elektrických aut existují a řada lidí o nich nemá ani tušení. O jaké věci se jedná?

Stále s plnou

Kdo má spalovací auto, průběžně sleduje stav své nádrže a když začne svítit známé hladové oko, je třeba zajet k benzinové pumpě. Oproti tomu elektromobily jsou určeny hlavně k domácímu nabíjení. Auto stačí při příjezdu zapojit do zásuvky a o nic více se nestarat. Každé ráno je tak vůz připraven s plnou – ne nádrží, ale baterkou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Slušná výbava

Mnoho elektromobilů se prodává za cenu přesahující milion korun. Pravdou ale je, že jde o auta doslova v plné palbě. Tedy s největší možnou výbavou, jaká může u daného modelu být. Cena takového auta je v podstatě konečná a není třeba obávat se mnoha příplatků jako u spalovacích aut, které základní cenu i několikanásobně zvýší.

Výkon hned k dispozici

Zapomeňte na ideální otáčky jak v souvislosti s výkonem, tak v souvislosti s točivým momentem. Ani benzinový motor, ani ten naftový nepřináší tu výhodu, jako elektromotor. Jeho plný výkon je totiž k dispozici v podstatě ihned. Ve chvílích potřeby rychle vyrazit je tato jeho vlastnost doslova k nezaplacení. Bez nutnosti čekat na ideální otáčky, nebo snad řadit, jako u spalovacích aut, navíc s manuálem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S minimem servisních nákladů

Žádná výměna oleje se u elektromobilu nekoná. Stejně tak nehrozí díky rekuperaci přílišné opotřebení brzdových destiček. A mohli bychom pokračovat. Servisní prohlídka vozu je tak často spojena jenom se základní kontrolou, což se podepisuje jak na její rychlosti, tak hlavně na ceně, která je oproti pravidelným servisním nákladům u spalováku podstatně nižší.

Mohlo by vás zajímat:  Nissan Leaf - elektromobilová evoluce

Mnoho věcí je zdarma

Elektromobily mají i výhodu v odpuštění různých plateb. Například v Praze mohou libovolně parkovat zcela zdarma. Pro jízdu na dálnicích nepotřebují dálniční známky. A pokud jsou využity také bezplatné dobíjecí stanice, tak se dá jezdit zcela zdarma. A pokud se za elektřinu přece jenom platí, jsou to desetníky na kilometr.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora