Elektromobily preferují mírné klima. Při zimě i horku se jejich dojezd výrazně snižuje

Většinu majitelů elektromobilů mohlo tuto zimu potkat nepříjemné zjištění. Jakmile teploty klesnou pod bod mrazu, výrazně se snižuje dojezd jejich automobilů. Podle aktuálního průzkumu klesá kapacita baterie dokonce až o 41 %. Na udávaný dojezd se však řidiči nemohou spolehnout ani v létě. I při opačném extrému, tedy při teplotách okolo 35 stupňů Celsia se dojezd snížil až o 17 %. Důvodem není samozřejmě jen vliv extrémních teplot na samotný akumulátor, ale také spotřeba energie na jiné věci. Těmi mohou být například:

  • v případě zimního počasí topení
  • v létě zase klimatizace
  • provoz zábavních či zpravodajských systémů

Studie tedy jasně potvrdila asi poměrně očekáváný předpoklad, že elektrovozům nejlépe svědčí provoz v mírném klimatu. Přitom většina Američanů, kde jsou elektromobily již poměrně rozšířené, pobývá v podnebí, kde se teploty velmi mění a výjimkou nejsou ani popsané extrémy.

Zájem stále roste

Výrobci elektromobilů se však neobávají, že by výsledky studie měly vliv na prodejnost jejich vozů. Zákazníci totiž elektricky poháněné vozy většinou nevolí na základě dojezdu, ale při volbě dominují jiné parametry jako je třeba rychlost nabíjení nebo celkové náklady na provoz vozu. Naopak výrobci tvrdí, že studie spíše pomůže rozšířit informovanost majitelů vozů o těchto limitech v extrémním počasí a ti pak budou méně zaskočení případnými problémy s dojezdem. Nedávné výzkumy také potvrdily, že podíl motoristů, kteří by při příštím nákupu vozu uvažovali o elektromobilu, meziročně stoupl o 20 %.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora