ERC – Rallye du Valais: Hon za titulem pokračuje

Souboj o korunu pro jezdce v mistrovství Evropy FIA (ERC) se vyostřuje. Až o příštím víkendu (23.-25. října) nastoupí rallyová elita k předposlední soutěži této sezóny, „Rallye International du Valais“, tovární duo značky Škoda, Esapekka Lappi/Janne Ferm půjde do závodu z vedoucího místa v celkové klasifikaci. Jeho největší pronásledovatelé rovněž pojedou s vozem Fabia S2000: Němec Sepp Wiegand se spolujezdcem Frankem Christianem z týmu Škoda Auto Deutschland mají na kontě pouze o 19 bodů méně než jejich kolegové.

Jedu na rally do Švýcarska s těmi nejlepšími vzpomínkami,“ říká Lappi. „V loňském roce jsme zde s Jannem dosáhli našeho prvního velkého vítězství na asfaltu. Byl to skutečně zcela mimořádný moment naší dosavadní kariéry, zvláště když jsme jen několik dní předtím pro značku ŠKODA vyhráli APRC rally v Číně. Nejraději bych ve Švýcarsku zopakoval úspěch z minulého roku, abych udělal v šampionátu co největší krok. Ale v mistrovství Evropy si člověk nemůže vybírat: čeká na nás dlouhá a mimořádně náročná rally.

Lappi v této sezóně oslavil již dvě vítězství, mimo jiné na velice prestižní „Circuit of Ireland Rally“, která se rovněž jede na asfaltu. Tam také jeho kolega u značky Škoda Wiegand obsadil druhé místo a poprvé se tak na mistrovství Evropy postavil na stupně vítězů. Nejen díky dalším dvěma pódiovým umístěním – třetímu místu na „Ypres Rally“ v Belgii a druhému místu při „Barum Rally“, která je pro značku Škoda domácím závodem, má tento 23letý Němec stále ještě šance na titul pro jezdce v ERC.

Svých nejlepších výsledků jsem v tomto roce dosáhl při rally na asfaltu: v Severním Irsku, Belgii a Česku jsem se dostal na stupně vítězů. To musí být mým cílem také při ‚Rallye International du Valais‘, pokud chci, aby titul v mistrovství zůstal nadále otevřený,“ prohlásil Wiegand. „Pro mne je ovšem tato rally úplně nová, rychlostní zkoušky zatím znám jen z videí z loňského roku. Některé z nich trochu připomínají Rally Monte Carlo, kde jsme s Frankem v roce 2013 vyhráli klasifikaci WRC-2. Tratě ve Švýcarsku jsou ovšem užší, takže tam není místo pro chyby. Kromě toho tam jsou některé krátké šotolinové pasáže, což zajistí dodatečné napětí.“

Mohlo by vás zajímat:  90 minut hrůzy - Velká kompilace rally bouraček

Rallye International du Valais“ patří k těm nejnáročnějším závodům ERC. Od čtvrtka do soboty musejí posádky ve švýcarském kantonu Wallis absolvovat 260,2 km, rozdělených do 19 rychlostních zkoušek. Velká část zkoušek vede po úzkých asfaltových silničkách v okolí měst SionMartigny. Ovšem celkem osm zkoušek má rovněž krátké úseky, kde se musí jet po šotolině – s vozy nastavenými na asfalt. K tomu přistupují velké výškové rozdíly: Nejnižší bod profilu trati leží 400 metrů nad hladinou moře, zatímco „střecha rally“ stoupá do výše 1 800 metrů. Vše začne ve čtvrtek od 9:00 hodin místního času s 3,3 km dlouhou kvalifikační zkouškou v Sionu. Příjezd do cíle je v sobotu v 17:30 h v Martigny.

Mistrovství Evropy FIA v rally (ERC), bodový stav hodnocení jezdců po devíti z jedenácti podniků sezóny:
1. Esapekka Lappi, 123 bodů; 2. Sepp Wiegand, 104; 3. Kajetan Kajetanowicz, 94; 4. Craig Breen, 74; 5. Václav Pech, 63; 6. Vasily Gryazin, 53; 7. Ott Tänak, 44; 8. Bruno Magalhães, 44; 9. Robert Kubica, 39; 10. Robert Consani, 39…

Zdroj: Škoda Motorsport