EU naznačuje povinnost alkoholtesteru v autě velmi nenápadným způsobem

EU dnes už mluví i do toho, jakou musejí mát auta povinnou výbavu. Kromě různých asistenčních systémů, které budí další vášně, jsou to i věci, které jsou vlastně v tuto dobu naprosto k ničemu, ale spíše naznačují, jakým směrem se má další omezování řidičů a také automobilek vydávat. Mezi ten poměrně bohatý výčet asistentů, které se týkají třeba udržování v pruhu, brzdění nebo upozorňování na překročenou rychlost se dostala ještě jedna, v podstatě nenápadná věc.

Povinnost přípravy pro instalaci alkoholtesteru

Jednou z nenápadných věcí, kterou se podařilo také protlačit do nového nařízení, je i takzvaná příprava pro instalaci alkoholtesteru. Mnoho lidí ji ve výčtu nových povinných prvků výbavy přehlédlo, nebo jí možná nedávají žádnou velkou roli. Faktem ale je, že už celkem jasně naznačuje, jakým směrem se budou další nařízení na povinnou výbavu vyvíjet.

Příprava na budoucnost

Příprava pro instalaci alkoholtesteru vlastně znamená jediné. Zároveň povinnost a zároveň určité upozornění. Automobilky už musí ve svých vozech počítat s tím, že dříve nebo později na ně Evropská unie uhodí s další povinností, kterou bude existence analyzátoru alkoholu v dechu. Ostatně jaký jiný důvod by mělo současné nařízení související s povinností mít vše připraveno na snadnou montáž? Bez důvodu se tento prvek do výčtu povinné výbavy nedostal.

Od kdy budou alkoholtestery ve vozech povinné?

To zatím nevíme a pravděpodobně to neví ani EU. Každopádně to vypadá, že onou povinnou přípravou pro instalaci alkoholtesteru si nenápadným způsobem připravila cestičku pro jeho zavedení. Nepopíráme, že alkohol za volantem je nebezpečný, ale na druhou stranu nevidíme důvod, proč automobilkám nařizovat, co musí a nemusí mít ve svých automobilech. Pokud by došlo k povinné instalaci alkoholtesterů, znamenalo by to, že by musela být před jízdou provedena kontrola a pokud by řidič nesplnil požadavky na limit, auto by odmítlo nastartovat. Jednoduché.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora