Evropské auto roku 2018 už je známé

Auto roku – pod tímto názvem můžeme najít celou řadu anket. Ty mohou být zaměřeny celosvětově, stejně jako lokálně – Auto roku České republiky, stejně jako mohou být zaměřeny na konkrétní kontinent. Evropské auto roku je tou anketou, která logicky zajímá i vás – motoristické fanoušky z ČR. V době, kdy startuje ženevský autosalon, došlo k tomu, že jsou známé výsledky. Evropské auto roku 2018 je Volvo XC40.

Vítěze můžeme zařadit do segmentu malých městských crossoverů. Jedná se vlastně o první počin této značky. A hned se ukázalo, že jde o počin celkem dobrý. Lákadlem, ale i důvodem výhry v této anketě je mimo jiného jak kvalita zpracování, tak i důraz na bezpečnost. Když k tomu přidáme také luxusní interiér, musíme říci, že nebyl problém poradit i řadu jiných automobilů, které se dokonce ani nedostaly do finále. Jako příklad můžeme uvést modely Jaguar E-Pace nebo BMW X1. Konkurenci mělo Volvo XC40 i přesto poměrně silnou. Kdo se dále spolu s ním probojoval do finále?

Seat Ibiza

Vůz prošel lehkou změnou svého klasického designu. A to i po stránce rozměrové, kdy auto lehce vyrostlo. Seat Ibiza se tak však o třídu výše dostal nejenom velikosti, ale i svými jízdními vlastnostmi. Díky tomu, že se výrazně zapracovalo také na kvalitě provedení, je možné říci, že se jedná skutečně o dobré auto. A to mluvíme o cenovce, která nepřesahuje 300 000 Kč. Když k tomu přidáme i dostatečný vnitřní i zavazadlový prostor, jde o všestranného pomocníka pro každou rodinu.

Kia Stinger

Že korejská auta mají na evropském trhu své místo, to potvrzuje také další z finalistů. A to Kia Stinger. Když se na vůz podíváte, doslova vás ohromí svým designem. Určitě nejde o obyčejný sedan, jelikož Stinger má nabídnout i sportovnější svezení. Proto nabídne jak výkon 369 koní, tak i pohon všech čtyř kol. Kia tak jenom potvrdila, že umí přijít i s unikátními vozy, než jenom s takovými, které spadají spíše do nižších segmentů, od čehož se odvíjí i jejich cena. Dá se říci, že tímto počinem automobilka ukázala, že korejské vozy rozhodně mají čím zaujmout a stávají se stále větší konkurencí pro zavedené automobilky.

Mohlo by vás zajímat:  SsangYong se vrací na český trh a představuje své modely. Čím chce zaujmout?

Citroën C3 Aircross

Doba, kdy bylo trendem mít velké SUV, pomalu končí. Tento segment postupně nahrazují takzvané crossovery. Právě v této kategorii se poslední dobou objevuje nejvíce nových modelů. A také jasně roste zájem o ně. Přesně sem patří i další z finalistů, kterým je model Citroën C3 Aircross. Inspirací pro tento model se stal hatchback s označením C4. Hlavním lákadlem má být zajímavý design, ale i praktičnost vozu. Nejenom v té má nahradit C3 Picasso, které končí a právě tento finalista se má stát oficiálním nástupcem této francouzské automobilky.

BMW řady 5

Už to vypadalo, že Evropské auto roku 2018 bylo zaměřeno výhradně jenom směrem spíše praktickým, který bude cílit na běžné rodiny. Nyní se však konečně dostáváme k finalistovi, kterého můžeme spojit s jednou z prestižnějších automobilek. Jedná se o BMW řady 5, které určitě patří k velmi dobré volbě ve své kategorii. Umístění ve finále to jenom potvrzuje. Hledáte vůz, který bude praktický? Který nabídne dobrou výbavu a potřebnou dávku luxusu? A zároveň auto, se kterým bude jízda potěšením, a za kterým se každý ohlédne? Toto všechno splňuje tento pětkový model od známé německé automobilky. Důvodem účasti ve finále je rozhodně i jedna zajímavá vychytávka – parkování na dálkové ovládání, pomocí klíčku s integrovaným displejem.

Audi A8

Pokračujeme ve výše nastaveném standardu. Jdeme na představení dalšího finalisty, který se ukazuje jako další z dobrých možností pro náročnějšího zákazníka. A to i pro takového, který si potrpí na tradici. Model Audi A8 byl totiž v době svého vzniku prvním sériově vyráběným autem na světě. Dnes se jedná o auto, které překypuje moderními technologiemi. Veškeré nastavení vozu realizujete před displej a tak interiér nijak neruší desítky různých tlačítek. Ani zde nesmíme zapomenout na jednu vychytávku. Umí jezdit samo – na dálnici, nebo v kolonách. Pokud chcete argumentovat tím, že to není žádná novinka, tak čtěte dále. Audi A8 nevyžaduje, abyste měli jako řidič ruce na volantu.

Mohlo by vás zajímat:  Auta od internetového giganta Alibaba? Za pár let realita

Alfa Romeo Stelvio

Doba, kdy byla Alfa Romeo obávanou volbou hlavně z důvodu poruchovosti, je již dávno pryč. Nyní se jedná o automobilku, která má co nabídnout po všech stránkách. Model Alfa Romeo Stelvio to jenom dokazuje. Jedná se o první počin italské automobilky, který je zařaditelný do segmentu SUV. A je vidět, že si s ním skutečně vyhrála. Nejenom, že zaujme ostřejším designem. Potěší i možnost ostřejší jízdy – a to v případě nejsilnější varianty, která nabídne výkon 515 koní. I když auto váží více než 1,8 tun, zrychlit na stovku díky tomuto výkonu zvládne pod 4 sekundy. Alfa Romeo Stelvio však zaujme i běžné zájemce, kteří hledají praktický větší automobil, určený i pro delší cesty. Pro ně je jako stvořená naftová verze.

Kdo v anketě Evropské auto roku 2018 hodnotil?

Pomyslných sedm statečných jsme zmapovali. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, nebo uvažujete nad tím, kdo vozy vybíral, pojďme se podívat i na to. Celkem v anketě hlasovalo 60 lidí. Nešlo samozřejmě o laickou veřejnost, jelikož se jednalo o motoristické novináře. Celkem bylo osloveno 23 zemí. Hodnocení tedy bylo poměrně pestré. Jediným zklamáním je to, že Česká republika nepatřila mezi země, které mohly výsledné pořadí jakkoliv výrazně ovlivnit. To proto, že jsme v anketě měli bohužel jenom jednoho jediného zástupce.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora