Evropské prodeje – jaké značky dominují v kterých zemích? 1. část

Možná si při koupi nového vozu říkáte, zda kupujete značku, se kterou jdete proti proudu, nebo naopak značku, která táhne nejvíce. Zjistit to lze poměrně snadno. A to díky našemu článku, který se podívá do jednotlivých evropských zemí z pohledu toho, jaké automobilky se zde těší největšímu zájmu. Někde je to očekávané, jinde budete překvapeni.

Česká republika

Nelze začít jinak, než Českou republikou. Jestliže jste si nedávno koupili nový vůz Škoda, jste to i vy, kdo se zapsal do statistik a pomohl mladoboleslavské automobilce k prvenství. Je to celkem očekávané, jelikož stejné výsledky se objevují každým rokem. A je to znát také na našich silnicích. A to i přesto, že koncept automobilky se stále mění směrem k dražším modelům. A jaké patřily mezi nejvíce poptávané? Asi nepřekvapí, že nejžádanější je Octavia. Na druhé místo se dostala cenově dostupná Fabia a bronzovou medaili si bere Rapid.

Německo

Zde je z hlediska zájmu velmi podobná situace, jako u nás. Nikoliv v tom smyslu, že by dominovala Škoda, ale naopak v tom smyslu, že je zde cítit určité vlastenectví. A tak nijak zvlášť nepřekvapí, že na prvním místě v prodejnosti je automobilka Volkswagen. Když se podíváme i na poptávku po konkrétních modelech, tak jasně dominuje dlouhodobě osvědčený Golf. Ani druhé místo není nikterak výrazným překvapením, jelikož je to Passat. Tato dvojice jasně vévodí.

Francie

Pokračujeme v jasném přehledu vlastenectví, který ve Francii prodejnost vozů také poměrně ovlivňuje. A automobilky zde svedli poměrně velké boje. A která je tou, která vyhrává? Jde o Peugeot, Citroën, nebo snad Renault? Odpověď je tady – jde o automobilku poslední jmenovanou. Když se máme zaměřit i na to, který vůz zvítězil, tak jde o Renault Clio. To poměrně jasně ukazuje i na to, že Francouzům k životu plně stačí menší auta, určená primárně do větších měst, a na výjimečné delší cesty.

Mohlo by vás zajímat:  Uzavíráte hypotéku? Co všechno je třeba brát v potaz?

Itálie

Častý cíl tuzemských dovolenkářů. To je Itálie. Pokud i vy patříte do skupiny těch, kteří sem pravidelně jezdí, možná jste si při pohledu na ostatní účastníky silničního provozu říkali, zda Italové mají také jiná auta, než je Fiat. Pokud jde o aktuální výsledky spojené s oblibou a zájmem, tak to vypadá, že ne. Automobilka opět dominovala. A s jakými vozy? Jasně se ukazuje, že i v Itálii hrají prim hlavně menší, oproti Francii navíc i designově povedená auta. A to hlavně při pohledu na druhé a třetí místo, kde skončily vozy Fiat 500 a dále Fiat 500X. A jaký model je na místě prvním? Žádný nováček – je to Panda.

Rakousko

Zamiřme k našim jižním sousedům, konkrétně do Rakouska. Jelikož to samo o sobě není žádnou automobilovou velmocí, je jasné, že bude brát vozy hlavně z okolních zemí. A o jakou jde? Je to hlavně Německo. Takže u našich jižních sousedů dominuje automobilka Volkswagen. A když jde o konkrétní modely, tak jasně dominuje, podobně jako u Němců, Golf, a na druhém místě je polo. Třetí pozice ukazuje, že zájem o velké vozy stále neutichá, jelikož na této příčce se nachází model nesoucí označení Tiguan.

Řecko

Jelikož se léto nezadržitelně blíží, je dobré podívat se na další poměrně známou zemí, pokud jde o dovolenou. A tou zemí je Řecko. Ani to není žádnou automobilovou velmocí, takže tipy na vítěze mohou být opravdu různorodé. A automobilka, která zde vyhrála, je jistě velkým překvapením. To proto, že jde o značku Toyota. Konkrétně je to model Yaris, který Řekové nejvíce chtějí. Až těchto vozů uvidíte ve městech více než dost, nedivte se tomu. Je to naprosto běžný jev.

Slovensko

Pojďme na naše bratry. Tedy na Slovensko, které je v mnohém velmi podobné, jako je naše země. A o co konkrétně se jedná? Hlavně o zájem o automobily, jelikož i na Slovensku vyhrála naše Škoda. A stejně jako u nás, tak i v této sousední zemi jasně dominuje Octavia. A ani v případě druhého místa se nekoná jakékoliv překvapení, jelikož zde mluvíme o voze Fabia. A když chcete znát i místo třetí, tak je to Rapid. Důkaz, že minimálně v zájmu o konkrétní vozy je na tom Slovensko stejně, jako my.

Mohlo by vás zajímat:  Vyrážíte za hranice? Mějte v autě vše, co je potřeba. Jaká výbava je v některých zemí povinností?

Polsko

Chybí nám poslední soused. Tedy Polsko. Pokud si vzpomínáte na náš loňský přehled, a na jeho výsledky, tak v této zemi jasně dominovala Škoda, a to konkrétně model Fabia. A jak je tomu v případě letošního roku? Pokud jde o automobilku, tak žádná změna. Opět top vyhrála Škodovka. Co ale změnou již je, to je konkrétní model. Tentokrát totiž mluvíme o voze Octavia, která je první. Loni tak populární Fabia ale skončila hned na druhém místě, takže výrazný odliv zákazníků rozhodně nenastal.

Španělsko

Temperament. To je něco, co tuto zemi jasně charakterizuje. A druhou věcí je určitě vlastenectví. Minimálně pokud jde o nákup automobilů. Ani Španělsko tak nejde v porovnání s řadou jiných zemí, včetně ČR jinou cestou, než je ta, která je spojena s jasnou věrností své značce. Zde to na plné čáře vyhrávají vozy Seat. Když jde o místo první, tak se jedná o osvědčený a roky vyzkoušený model Leon. Který Španěl nedává přednost tomuto modelu, ten bere variantu Leon, která je hned za ním.

Velká Británie

Má i své automobilky, ale jenom ty prestižní. Je tedy jasné, že jejich prodejní čísla rozhodně nebudou trhat rekordy. Dominuje zde automobilka jiná, a to z celkem nedalekého Německa. O jakou se jedná? Je to Ford. Pokud tipujete jeden z nejvyhlášenějších vozů, tak budete překvapeni. Tím nejoblíbenějším je ve Velké Británii Fiesta. Jde však o další ukázku toho, že na západě je stále větší zájem o vozy spíše menší.

Komentáře