Existuje tajná dohoda kvůli čistění emisí? Možná ano

Evropská unie se domnívá, že automobilky BMW, Volkswagen a Daimler spolu mohli uzavřít dohodu ohledně emisí. Podle této dohody měla být v letech 2006 až 2014 omezena konkurence při vývoji technologií pro čištění emisí u naftových a benzinových osobních automobilů. A to znamená porušení antimonopolního zákona, platného v rámci celé Evropské unie.

Jaké jsou právní kroky?

Evropská komise začala tak, že jednotlivým automobilkám poslala prohlášení, v němž jsou zahrnuty námitky. Jedná se o opatření, které je jakýmsi dalším stupněm vyšetřování – zdaleka se ale nejedná o oficiální obvinění. V tomto prohlášení budou firmy informovány o tom, že je Evropská unie podezírá z tajné dohody. Úkolem firem je vyjádřit se k tomuto prohlášení. Následovat bude další vyšetřování. Jestliže se skutečně zjistí, že společnosti mezi sebou takovou dohodu měly. Bude jim vyměřena pokuta. A ta může být nemalá – ve výši až 10 % celkového ročního obratu.

V čem spočívá problém?

Tato tajná dohoda o tom, že firmy nebudou pracovat na nových systémech emisí je protiprávní z toho hlediska, že nepodporuje zdravou konkurenci. Společnosti spolu mohou spolupracovat na mnohých vylepšeních, domluvit se ale na tom, že se o tato vylepšení snažit nebudou (a nebudou si tak konkurovat), znamená snížení celkové kvality. Spotřebitelé tak neměly možnost koupit si auta s nejlepší možnou technologií.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora