Extrémně vytočená kola zaparkovaných aut mají překvapivě jednoduché vysvětlení. Lidé se jimi chrání před problémy

Vidíte zaparkovaná auta a některá mají zcela vytočená přední kola? A vy si říkáte, zda je to tím, že je majitel prostě nesrovnal, nebo to má mít nějaký důvod? Ano, může to být možnost číslo jedna, ale je mnohem pravděpodobnější, že je to záměr. Důvody jsou hned dva, i když ten první je zcela zbytečný.

Ochrana před botičkou

Mnozí lidé, pro které je běžné špatně parkovat, žijí v iluzi, že strážníci mohou nasadit takzvanou botičku výhradně na levé přední kolo. Proto svá kola extrémně vytočí tak, aby nasazení botičky znemožnili. Praxe je ale taková, že strážník může botičku umístit na jakékoliv jiné kolo, klidně i na to zadní, takže vytočení kol z tohoto důvodu je zbytečné. Svůj význam ale pořád má.

Ideální pro parkování v kopci

Vytáčet přední kola úplně na doraz tedy jako ochrana před botičkou nepomůže. Přesto je namístě to dělat, protože to může být zajímavá ochrana před problémy, které souvisí s nenadálým rozjetím vozu. Jde tak o ideální manévr při parkování v kopci. Je sice pravdou, že auto by mělo být před svévolným rozjezdem zajištěno zařazenou rychlostí a zataženou ruční brzdou. Stát se ale může cokoliv a někdy je zkrátka lepší myslet na ještě větší zabezpečení.

Mohlo by vás zajímat:  Jedničku řadíme většinou automaticky, v mnoha situacích ale není nejlepší volbou
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vytočená kola pomohou?

Je to jednoduchý princip. Když jsou kola v přímém směru a auto se začne z nějakého důvodu rozjíždět, dopředu či dozadu, jede rovně. A může nabrat poměrně vysokou rychlost a způsobit i řadu škod. Tomu mohou vytočená kola celkem jednoduše a efektivně zabránit.

Díky jejich pozici se auto sice může začít rozjíždět, ale ihned po rozjetí začne vytáčet oblouk. To znamená, že se s největší pravděpodobností zastaví například o obrubník, nebo sjede mimo vozovku, nebo se dostane bokem ke svahu tak, že zkrátka dále jet nemůže. V tu chvíli je zamezeno větším problémům, ale i výraznějším škodám jak na daném autě, tak i na majetku, nebo dokonce zdraví ostatních lidí.

Zdroj: https://getjerry.com/questions/when-parking-on-hills-where-should-your-front-wheels-be-pointing