Ferrari FF na E85

 

Jistě jste již slyšeli řeči o tom, že supersportovní vozy jsou sice krásné, ale neúměrně zatěžují naše choulostivé životní prostředí. Zářným příkladem může být dvanáctiválcové Ferrari FF s výkonem 485 kW (651 koní), jež do ovzduší vypouští velmi hutných 360 gramů oxidu uhličitého po každém ujetém kilometru.

Zajímavou alternativou jak toto šílené číslo snížit nabízí norská společnost Customized.no, která za 1500 euro nabízí přestavbu pohonné jednotky na spalování ekologického paliva bioethanol E85. Emise oxidu uhličitého se skutečně sníží až pod hodnotu 100g/km a velmi příjemným bonusem je o 225 koní navýšený výkon, jenž dokázal stlačit zrychlení z nuly na 100 km/h pod tři vteřiny.

Mohlo by vás zajímat:  Buick Riviera - Padesátník ve formě na prodej

Ferrari FF však nebude prvním supersportovním vozem spalujícím toto palivo. První vlaštovkou je Koenigsegg Agera R, která díky tomuto palivu dosahuje maximálního výkonu 1115 koní. Při plnění nádrže klasickým Naturalem 95 klesne výkon na standardních 940 koní.

A co je to vlastně ten kouzelný bioethanol E85? Jedná se o směs skládající se z 85 procent z bioethanolu a z 15 procent z Naturalu 95. Proti klasickému palivu má E85 dvě hlavní výhody. Tou první je razantní nárůst výkonu motoru a druhou snížení emisí výfukových plynů. Nevýhodou je naopak mírně vyšší spotřeba oproti klasickým palivům.

Mohlo by vás zajímat:  Maserati MC Stradale s tuningem od Wheelsandore