Fiasko kolem elektronických dálničních známek pokračuje. Ani po roce nefunguje systém tak, jak řidiči očekávají

Oficiálně byl web na prodej elektronických dálničních známek spuštěn 1. 12. 2020. Rozsáhlý a drahý projekt však skončil prvotním fiaskem, protože systém byl chvíli po uvedení do provozu nefunkční. Později se podařilo vychytat hlavní problémy a vypadalo to, že systém začíná fungovat. Později se ale ukázalo, že spousta věcí stále není dokonale odladěných. A to ani nyní, po více než roce fungování.

Oprava chybně zadané registrační značky

Zmýlit se může každý, ale měl by mít nárok na případnou opravu. Až v těchto dnech došlo ze strany státu k úpravě systému tak, aby řidič mohl svou platnou dálniční známku opravit, pokud v ní při objednávce udělal chybu. Dalo by se říct, že je to skvělá zpráva, i když přišla poněkud pozdě. Realita však tak růžová není, jelikož kompletní úprava stále není možná. Jediné, co lze upravit, je země registrace vozidla a dále dva znaky v registrační značce. Kdo udělal chyb více, má pořád smůlu.

Zdroj obrázku: Freepik

Začátek platnosti dálniční známky

Druhý problém, který na řidiče číhá, může nastat ve chvíli nastavování platnosti dálniční známky. Ano, za ideálních podmínek ji můžeme nastavit od aktuální chvíle. Ale to jenom za předpokladu, že se rozhodneme platit kartou. V případě platby převodem musí být první den platnosti nastaven nejdříve za pět dní. Je s podivem, že například mobilní operátoři, dodavatelé plynu a elektřiny, pojišťovny a další instituce nám umožní čerpat služby ještě před zaplacením, ale stát nikoliv. Kdo nemá platební kartu a potřebuje vyjet okamžitě, má jednoduše smůlu.

Dvě známky na jednu značku

Větší firmy, mající několik aut, musí elektronické dálniční známky také kupovat. Pokud to dělají postupně a mají v tom trochu zmatek, mohou uvést stejnou registrační značku dvakrát. Člověk by očekával, že ho systém k takové objednávce nepustí, když na danou SPZ už aktivní dálniční známka je. Opak je ale pravdou. Klidně můžete na stejnou RZ mít několik platných známek a všechny platit. A úprava značky na jinou? Jen v omezené míře, jak jsme psali výše.

Zdroj: https://edalnice.cz/index.html#/validation, https://www.mdcr.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy/Elektronicka-dalnicni-znamka-je-na-trhu-prave-rok