Finanční leasing na auto – jaké jsou jeho výhody?

Čeká vás letos nákup nového nebo ojetého auta? Pak jistě přemýšlíte o tom, jak ho budete financovat. Málokdo z nás si může dovolit koupit vozidlo za hotovost, a proto vás čeká poměrně nepříjemný proces výběru nejvýhodnější možnosti financování. Leasingů a půjček existuje dlouhá řada a rozhodnout se pro tu pravdou metodu je těžké. Proto vám dnes představíme finanční leasingjeho výhody a osvětlíme také pár mýtů, které okolo něho kolují.

Finanční leasing není přežitek

Abyste se v problematice neztratili hned na začátku, je třeba si zopakovat, v čem vlastně finanční leasing spočívá. A není to opravdu nic složitého. Pokud se rozhodnete uzavřít smlouvu na finanční leasing, znamená to, že si od leasingové společnosti pronajmete onu movitou věc (ať už osobní nebo dodávkový automobil, či stroj). Po skončení smlouvy přechází předmět leasingu za dohodnutou cenu do vlastnictví nájemce, tedy vás.

Mohlo by vás zajímat:  Pronájem luxusní limuzín Mercedes v Praze!

Finanční leasing dnes rozhodně nepatří mezi nejoblíbenější možnosti financování vozidla. V médiích ho zastiňují reklamy na jiné produkty, především na operativní leasing a úvěr. Tisk a televize vás neustále přesvědčují o tom, že právě tyhle dvě možnosti jsou nejvýhodnější. Nevěřte ale všemu, co slyšíte, čtete nebo vidíte. Každý způsob financování má své výhody a nevýhody a každý je vhodný pro někoho jiného. Takže i finanční leasing se vám za určitých podmínek vyplatí!

Leasing pro podnikatele

Finanční leasing je výhodný pro firmy a podnikatele. Proces uzavření smlouvy na tento druh leasingu je jednoduchý a celý proces tak rychle realizovatelný. Leasingové společnosti požadují při financování tímto druhem leasingu minimální akontaci. Nejpozději po uplynutí doby smlouvy se stanete vlastníkem vozidla, avšak smlouvu lze doplatit a ukončit i předčasně.

Mohlo by vás zajímat:  I nový model Škody Octavia je stále designově manažer v montérkách

Okolo finančního leasingu bohužel koluje mezi podnikateli několik mýtů. Proto je na čase uvést je na pravou míru!

Mýtus č. 1
•    „Nemůžu si hned odečíst DPH jako u úvěru.“ – Ale můžete! V případě finančního leasingu s povinností si okamžitě odečtete DPH z hodnoty pořizovaného předmětu a navíc oproti úvěru i z marže leasingové společnosti.

Mýtus č. 2
•    „U úvěru jsem okamžitě vlastníkem vozu na rozdíl od leasingu.“ – Jste si tím jistí? Tak si pozorně přečtěte úvěrové smluvní dokumenty, v případě většiny úvěrů se vlastnictví předmětu vzdáváte ve prospěch financující instituce v rámci zajištění.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlevnější povinné ručení

Mýtus č. 3
•    „U operativního leasingu budu mít všechno bez starostí.“ – Ano, operativní leasing je výhodný, ale jen pro toho, kdo potřebuje mít přesně pro každý měsíc vyčíslené veškeré náklady na vozidlo a rozhodl se svěřit starost o svůj vozový park odborníkům. To vše navíc za cenu, že se nakonec nestane vlastníkem vozidla.

Jak vidíte, vždycky je potřeba zjistit si opravdu všechny informace a nezatracovat možnosti financování, které zrovna nejsou populární v médiích. Spolehlivá leasingová společnost by vám měla poradit a najít metodu financování vozidla šitou na míru. Nebojte se proto informovat o všech možnostech ještě předtím, než uzavřete smlouvu.