Folie na autech

Úpravy aut jsou dnes velmi v módě. Ale jak to přesně je s úpravami co se smí a co ne, v tom už každý jasno nemá. A jak je to s dnes tolik populárními foliemi?

Polepování folií má řadu příznivců. Můžete si snadno odstínit interiér vozu před pohledy nenechavců nebo slunečními paprsky, polepit skla bezpečnostní folií, nebo lak pro jeho ochranu, polepit auto lehce reklamou své firmy nebo se dokonce odvázat, a předělat svůj vůz do křiklavé barvy, nebo rovnou do vlastního designu. Výhodou je, že polepování folií je krok, který lze snadno vzít zpět.

Dávejte ale pozor na kvalitu polepovací folie. Ušetřit na materiálu znamená riskovat problémy s krabatěním, loupáním nebo vyšisováním folie. Oprava laku nebo výměna skel pak může vyjít dráž, než je cenový rozdíl mezi foliemi.

Mohlo by vás zajímat:  Jubileum pro nejdůležitější bezpečnostní prvek v historii. Tříbodové pásy slaví už 60 let

Přesný postup musí být dodržený i při polepování vozu. Jedině tak zamezíte poškození laku či oken. Navíc polepování oken le lepší nechat provádět certifikované pracoviště. Jedině tak máte jistotu, že výsledná práce bude kvalitní a nepoškodí váš vůz a že na oknech bude certifikovaná folie schválená pro provoz na pozemních komunikacích. Zatmavovací folie musí obsahovat certifikační štítek nalepený mezi folii a sklo.

Samozřejmě, automobil a jeho provoz je svázaný legislativními pravidly. A ty musíte dodržet, nebo se připravit na problémy při silníční kontrole či na STK, kterým se nevyhnete. Pokud se chete vyhnout těmto problémům, zapamatujte si, že na předních oknech (nejen čelní, ale i boční přední okna, prostě ta v půlkruhu 180 stupňů kolem řidiče) nesmí mít na sobě žádnou folii. Nesmíte tak mít zatmavovací ale ani bezpečnostní folii na bočních oknech, na čelním si pak musíte odpustit i stínící pruh na horním okraji. Naopak zadní okna můžete ztmavit opravdu ve velké míře. Další možnosti je polepení zadních skel folií, která nese název děrovaný monomerický vinyl. Ta má specifickou vlastnost, že je skrze ní vidět z tmavšího prostředí do světlejšího dobře, ale naopak ne. Často se s ní můžete setkat na celoplošných polepech autobusů.

Mohlo by vás zajímat:  BMW představuje konvenční auto se vstřikováním vody

Pokud polepujete karoserii, i zde je třeba dodržet několik zásad. Vaší fantazii se meze nekladou, ale vyhnout se musíte polepům zaměnitelným s vozy záchranných a bezpečnostních složek. Teda alespoň těch českých, pokud svůj vůz polepíte Šerifským schématem podle filmu Blues Brothers, nejspíš si vás s policejní Octavií nikdo nesplete. Pokud se rozhodnete změnit kompletně barvu svého vozu, čeká Vás i zápis této skutečnosti do technického průkazu. Pozor na to, že folie ukáže každý nedostatek na laku, proto je vhodné vybrousit lak a přestříkat auto plničem v barvě folie. Drobným polepům, jako jsou oblíbené rychlé pruhy, plameny, nebo loga firem, nápisy a další, se meze nekladou.

Mohlo by vás zajímat:  Neničte své zdraví a používejte klimatizaci tak, jak se má. Co je třeba dodržet?

Za pomoc s přípravou článku děkujeme reklamní grafické agentuře Roset, která polepila i závodní vozy na obrázcích.

Foto:Martin Palonder, Petr Řezáček, Michal Staněk