Ford opouští ruský trh – a má to jedno pozitivum

Ford Kuga 2110600 960 720[1]

Ford vstoupil na ruský trh již roku 1992. Tento trh pro něj nikdy nebyl klíčový, a proto mu příliš nepřizpůsoboval svou produkci. Není tedy divu, že tržby zde nejsou takové, jaké by mohly být. A tak se Ford rozhodnul, že ruský trh opustí. Protože by však převoz všech aut byl finančně příliš náročný, bude potřeba auta prodat právě v Rusku. A jediný způsob, jak to udělat jsou obrovské slevy – až 205 000 Kč.

Vstup Fordu na ruský trh

Krátce po rozpadu Sovětského svazu, roku 1992, uzavřel Ford partnerství se společností Sollers. Každá strana přitom měla poloviční podíl a Ford získal k výrobě svých aut tři továrny. Například továrna ve Vsevoložsku má kapacitu 25 000 aut, prodá se však jen 15 345 vozů. To znamená o 21,4 % méně než v předchozím období. A právě tohle je důvodem odchodu z ruského trhu.

Mohlo by vás zajímat:  Drahé auto budí závist. Přitom je to s takovým vozem úplně jinak, než si mnozí myslí

Proč se Ford v Rusku neprodává?

Zatímco mladoboleslavská Škodovka se ruskému trhu přizpůsobila, Ford to nikdy nedokázal – snad se o to ani příliš nesnažil. Důvody, proč jsou prodeje zde ztrátové, jsou následující:

  • příliš vysoké ceny – ty se blíží prémiovému segmentu luxusnějších vozů,
  • nepoužívá již zaplacenou techniku, takže ceny nemůže snížit.

Ford ruský trh opustí v červnu roku 2019 – v tomto termínu bude zastavena veškerá výroba, v září pak budou ukončeny veškeré aktivity společnosti.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora