Formule 1 – VC Austrálie

Úvodní závod letošní sezóny MS vozů formule 1, VC Austrálie,  je za námi. Rozhodně nebyla nouze o zajímavé situace, předjížděcí manévry či překvapivé výsledky. Nejlepší zprávou však je, že letošek asi nebude sezónou jednoho muže… 

V kvalifikaci, která se netradičně dojížděla až dnes v jednu ráno našeho času, dominoval nevídaným způsobem Red Bull. První Vettel nadělil svému kolegovi Marku Webberovi asi čtyři desetiny, třetímu Hamiltonovi pak desetin sedm. Čtvrtý dojel Felipe Massa, pátý Fernando Alonso, šestý Nico Rosberg, sedmý Kimi Räikkönen, osmý Romain Grosjean, devátý Paul di Resta a desítku nejlepších uzavřel s masivní ztrátou Jenson Button. 

Start závodu vyšel náramně oběma Ferrari. Massa se prosmýknul na druhé místo, Alonso po úvodním souboji s Hamiltonem na třetí. Vettel si svou pozici zkušeně uhlídal a začal ujíždět, naopak jeho týmový kolega Mark Webber pokazil start a propadnul se až za Kimiho Räikkönena, který se následně dostal také před Hamiltona, jedoucího nově v barvách Mercedesu. 

Před prvními zastávkami, které přišly již v pátém kole, bylo pořadí: 1. Vettel, 2. Massa, 3. Alonso, 4. Räikkönen, 5. Hamilton. Jako první zajel ze špičky k mechanikům v osmém kole Sebastian Vettel. O kolo později ho následoval Felipe Massa a také Alonso s Räikkönenem. Pořadí se tak následně promíchalo a ustálilo se až po čtrnáctém kole, kdy za sebou měly zastávku oba Mercedesy. 

Na čele se v tu chvíli ocitnul Adrian Sutil s Force Indií, který jel odlišnou strategii než Alonso a spol. a začal výrazně promlouvat do dění na čele. V patnáctém kole bylo pořadí: 1. Sutil, 2. Vettel, 3. Massa, 4. Alonso, 5. Räikkönen. Ferrari správně odhadlo moment, kdy je lepší poslat Alonsa do boxů a ve dvacátém kole tak Španěl navštívil své boxové stání podruhé. O dvě kola později ho následoval také Adrian Sutil a v závěsu za ním také Sebastian Vettel. Naopak Felipe Massa se dle pokynů týmu rozhodnul na trati vyčkat. 

Mohlo by vás zajímat:  Těžká australská zkouška pro Tomáše Engeho

K překvapení některých zúčastněných se při výjezdu z boxů dvojička Sutil Vettel zařadila až na Fernanda Alonsa, který tak udělal velký krok k celkovému úspěchu. Massa mezitím naznal, že zůstat na trati nebyl dobrý tah a také zamířil ke svým mechanikům. Pořadí ve třicátém kole bylo následující: 1. Räikkönen, 2. Hamilton, 3. Alonso, 4. Vettel, 5. Sutil.

Nenápadně jedoucí Räikkönen zamířil ke své druhé a poslední zastávce ve 34. kole. To už však bylo po souboji Alonso vs. Hamilton, který dopadnul, díky skvělému manévru Alonsa, ve jeho prospěch. Hamilton následně zamířil do boxů. Zpět ale k Räikkönenovi, který se po své zastávce dokázal vrátit na pátém místě. 

Své poslední zastávky se Sebastian Vettel dočkal ve 38. kole, o kolo později ho následoval Alonso, což pro „Icemana“ indikovalo volnou trať. Räikkönen pak dostál své pověstné rychlosti a také přesnosti, když se po manévru na výborně jedoucího Sutila dostal do čela a začal ujíždět pilotům za sebou. Nejvíc na to doplatil Alonso, který ač jel až chirurgicky přesně, na výbornou strategii Lotusu nemohl najít recept. 

Ve padesátém kole bylo pořadí: 1. Räikkönen, 2. Alonso, 3. Vettel, 4. Massa, 5. Sutil. Pátý Sutil si mimochodem odbyl svou zastávku a jel poslední úsek závodu na drolících se superměkkých pneumatikách. To pocítil hned pár kol pod pistopu, kdy ho během okamžiku předjeli Hamilton s Webberem. Na čele se zatím nic neměnilo, Räikkönen vedl se zhruba sedmisekundovým náskokem před Alonsem, který měl na Vettela k dobru dalších asi deset sekund. 

Do konce závodu už se měnily pouze rozestupy, takže si pro první letošní vítězství dojel Kimi Räikkönen s Lotusem, pro kterého to byla druhá výhra po jeho návratu v loňské sezóně. Druhý dojel Fernando Alonso a až třetí Sebastian Vettel, kterému chyběla hlavně ke konci závodu rychlost. Dobrou formu Ferrari podtrhnul čtvrtým místem Felipe Massa. 

Mohlo by vás zajímat:  Galerie ze slalomu na Koráb

Další závod se jede již příští týden v malajském Sepangu

Kompletní pořadí VC Austrálie:

1.

 Kimi Räikkönen

 Lotus-Renault

 

2.

 Fernando Alonso

 Ferrari

 + 12.4 s

3.

 Sebastian Vettel

 Red Bull Racing-Renault

 + 22.3 s

4.

 Felipe Massa

 Ferrari

 + 33.5 s

5.

 Lewis Hamilton

 Mercedes

 + 45.5 s

6.

 Mark Webber

 Red Bull Racing-Renault

 + 46.8 s

7.

 Adrian Sutil

 Force India-Mercedes

 + 65.0 s

8.

 Paul di Resta

 Force India-Mercedes

 + 68.4

9.

 Jenson Button

 McLaren-Mercedes

 + 81.6 s

10.

 Romain Grosjean

 Lotus-Renault

 + 82.7 s

11.

 Sergio Perez

 McLaren-Mercedes

 + 83.3 s

12.

 Jean-Eric Vergne

 STR-Ferrari

 + 83.8 s

13.

 Esteban Gutierrez

 Sauber-Ferrari

 + 1 kolo

14.

 Valtteri Bottas

 Williams-Renault

 + 1 kolo

15.

 Jules Bianchi

 Marussia-Cosworth

 + 1 kolo

16.

 Charles Pic

 Caterham-Renault 

 + 2 kola

17.

 Max Chilton

 Marussia-Cosworth

 + 2 kola

18.

 Giedo van der Garde

 Caterham-Renault

 + 2 kola

NC

 Daniel Ricciardo

 STR-Ferrari

 technika

NC

 Nico Rosberg

 Mercedes

 technika

NC

 Pastor Maldonado

 Williams-Renault

 havárie

NC

 Nico Hulkenberg

 Sauber-Ferrari

 palivový  systém

Zdroj: formula1.com