General Motors provádí rozsáhlou restrukturalizaci

Koncern General Motors se rozhodl k radikálnímu kroku – koncem roku 2015 se z Evropy odporoučí Chevrolet, během roku 2016 pak americký koncern zavře také australský Holden.

Důvodem k ukončení evropských aktivit Chevroletu je překrývání portfolia s Opelem (včetně dceřiné značky Vauxhall) a fakt, že si americká automobilka nedokázala v Evropě vybojovat dostatečně velký tržní podíl. Ještě v roce 2005, při vstupu „velkého plus“ na starý kontinent, plánovali manažeři GM, že Chevrolet bude cílit na méně majetnou klientelu, zatímco Opel se zaměří na movitější zákazníky. Realita však je radikálně odlišná. Co bude po roce 2015 se stávajícími prodejnami značky zatím nikdo neví, jisté je tak jen to, že veškerá evropská pozornost GM bude zaměřena na Opel a Vauxhall. Potěšující zprávou je tak alespoň fakt, že sportovní modely Corvette a Camaro bychom mohli v Evropě oficiálně koupit i nadále.

Mohlo by vás zajímat:  Lotus 3-Eleven již brzy na trhu

Další, mírně šokující zpráva, přišla z Austrálie, kde se podle televize ABC, která se odvolává na vysoce postavené vládní činitele, chystá GM úplně ukončit výrobu automobilů Holden. Toto rozhodnutí mělo být původně oznámeno již tento týden, z důvodu dovolených zaměstnanců byl nepříjemný akt přeložen na příští rok. Zdroje z Holdenu sice uvádí, že se jedná o případné vládní podpoře značky, televize ABC však cituje svůj zdroj, podle kterého už je konec značky nevyhnutelný a žádná finanční pomoc na tom nic nezmění. Pokud k uzavření továren skutečně dojde, bude to pro ekonomiku regionu Jižní Austrálie znamenat ztrátu 13 200 pracovních míst a 1,24 milionu australských dolarů (cca 22,6 miliard Kč). Jméno Holden by pak údajně mělo být zachováno alespoň na exportovaných automobilech.

Mohlo by vás zajímat:  Ford potvrdil novou generaci Focusu RS

Zdroj: abc.net.au, reuters.com