Google obvinil bývalého zaměstnance z krádeže dat o svých autonomních vozech

Jméno Anthony Levandowski bude následující týdny jistě hodně skloňované. Jde o bývalého inženýra, který se podílel na vývoji autonomních vozidel. Kromě toho, že následně pracoval pro konkurenční Uber je nyní žalován za krádeže dat o samořiditelných autech.

Obvinění muže padlo v úterý. Je obžalován z toho, že původními zaměstnavateli odcizil řadu citlivých a také důležitých informací a dat, které se týkají vývoje autonomních automobilů. Na nich Anthony Levandowski u společnosti Alphabet za kterou stojí Google přímo pracoval. Následně však změnil zaměstnavatele, založil firmu na vývoj autonomních aut Ottomotto, kterou později koupil Uber.

Vše začalo v roce 2015

Podívejme se na celý příběh a důvod obvinění od samotného začátku. Anthony Levandowski pracoval ve firmě Alphabet, za kterou stojí gigant Google. Tato firma má divizi Waymo, která se zabývá vývojem samořiditelných vozidel. Právě zde Anthony Levandowski pracoval. V roce 2016 však společnost opustil. Následně se rozhodl že založí svou vlastní společnost zaměřenou na vývoj samořiditelných aut Ottomotto. A právě tu později koupil Uber.

Levandowski byl původním zaměstnavatelem obžalován za to, že v letech 2015 a 2016 ukradl citlivé materiály, které se týkají právě technologie a vývoje samořiditelných aut. K tomu mělo dojít po tom, co už měl v hlavě plán na založení své vlastní společnosti. Je celkem snadné odvodit si, že data následně použil ve své firmě a v souvislosti s prodejem je předal i společnosti Uber. To začal Google jako jeden ze zakladatelů Alphabet pochopitelně řešit.

Žaloba proti Uberu i proti Levandowskemu

Alphabet se samozřejmě rozhodla bránit. V roce 2017 byla podána žaloba proti samotnému Uberu, která se samozřejmě týkala neoprávěného využívání dat, které mu nepatří. Následně došlo mezi oběma společnosti k mimosoudnímu vyrovnání, čímž Uber v podstatě souhlasil, že mu data pravděpodobně nepatří. A že pocházejí od Levandowskeho.

Mohlo by vás zajímat:  General Motors provádí rozsáhlou restrukturalizaci

A právě Anthony Levandowski se stal terčem žaloby, která byla podána v úterý tohoto týdne. Celkem čelí 33 obviněním. Kauce byla stanovena na 300 000 dolarů, Levandowski musel odevzdat svůj americký i francouzský pas a byl mu aplikován náramek na sledování pohybu. Taková jsou opatření k tomu, aby se 4.9. dostavil k soudu, kde se začne jeho případ řešit. Pokud bude uznán vinným, hrozí mu až 10 let vězení a pokuta přesahující 8 milionů amerických dolarů.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora