Hamburk schválil zákaz vjezdu dieselů. Jak reagují místní?

Na konci měsíce května došlo k tomu, co bylo předem avizováno. A tím byl zákaz vjezdu dieselových automobilů. Ne samozřejmě úplně všech, jelikož hlavní rozdělení se týká norem Euro a toho, které vozy splňují tu s názvem Euro 6 a které patří do skupiny těch, které nesplňují. Zatím se také nejedná o celou plochu města. Jde pouze o ulice Stresemannstrasse a Max-Brauer-Allee. I tak na to místní začínají reagovat. A jak?

Nespokojenost je patrná

To první, co je samozřejmě zcela pochopitelné, je obecná nespokojenost. Ta je patrná na ulicích, stejně jako na sociálních sítích, ale i v rámci různých dopisů a kampaní. Navíc nejsou ani zase až tak rozčileni majitelé skutečně starých aut, jelikož ti si jsou celkem vědomi toho, že jejich vozy nejsou příliš ekologické a něco podobného muselo přijít.

Hlavní problém mají především majitelé vozů, které splňují normu Euro 5. Ty přece jenom ještě nemusí být tak úplně špatné, ale na druhou stranu těch se zákaz týká bohužel také. A ti se obávají i toho, že se bude rozšiřovat dále. A to celkem brzy.

Poklesl zájem o dieselová auta

Předpokládalo se, že vlivem prvních zákazů dojde k tomu, že majitelé starších dieselových vozidel se rozhodnou koupit si auto nové, které normu plní. Ti se ale ze zcela logických důvodů rozhodli zcela jinak. Dávají dieselu sbohem a tak poptávka po těchto motorizacích klesla na samotné minimum. A to jak v Hamburku, tak jeho okolí, odkud lidé dojíždí za prací.

Je to celkem pochopitelné, jelikož norma Euro 6 rozhodně nebude v budoucnu tou hraniční, a dojde k tomu, že se posune. Aktuálně koupený vůz by tak mohl být k ničemu. Než tento risk, tak raději benzin, hybrid nebo elektro. Na tom se většina lidí shoduje. K podobné situaci pravděpodobně dojde k v jiných městech, kterých se má zákaz týkat.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora