Hasiči radí: Kde mít v autě umístěný hasicí přístroj a jaký použít

Jsou země, kde je hasicí přístroj povinný. U nás tomu tak není, ale přesto je doporučováno ho v autě vozit. Jaký konkrétně je vhodné použít a hlavně, kde ho mít umístěný? Podívejte se na hlavní doporučení, která vám mohou nejenom v případě vaší nehody pomoci.

Jaký hasicí přístroj si pořídit?

Ideálním typem, který se hodí do osobního vozu, je takzvaný práškový hasicí přístroj. Ten není až tak drahý a dokáže dobře posloužit bez ohledu na okolní teplotu. I použití je snadné, jelikož stačí protřepat a je možné hasit. Důležitý je také jeho obsah. Hasební látky by měl mít alespoň 2 kilogramy, jinak může dojít dříve, než bude případné riziko požáru zažehnáno.

Mějte ho uvnitř auta, ale pozor na bezpečnost

Příliš se nedoporučuje mít hasicí přístroj umístěný v zavazadlovém prostoru. Než vystoupíte z auta a vyndáte ho z kufru, tak mohou uběhnout důležité vteřiny. A to nezmiňujeme situaci, kdy je umístěný pod podlahou zavazadlového prostoru, kde zrovna vezete velký nákup. Než se k hasicímu přístroji dostanete, tak uběhnou nikoliv vteřiny, ale klidně i minuty. Vzhledem k rychlosti hoření už často není důvod ho hledat.

Proto je třeba mít ho při ruce. Ideálně v interiéru auta. Třeba pod sedadlem, nebo v prostoru u nohou spolujezdce, případně i v přihrádce. Pozor však na svou bezpečnost. Je bezpodmínečně nutné, aby byl dobře a pevně uchycen. V případě vaší nehody by volně položený hasicí přístroj mohl začít létat interiérem vozidla a způsobit vám i vašim spolujezdcům vážná zranění. Toto je třeba eliminovat.

Nejenom na hašení

Hasicí přístroj nemusíte použít nutně jenom na hašení. Ty kvalitní, z pevného pláště lze použít i jako alternativu kladiva, pokud se potřebujete dostat ze svého vozu a je třeba rozbít okénko. Stejně tak jím můžete rozbít okénka vozů, kde se snažíte vyprostit posádku po nehodě. V tu chvíli je všestrannějším pomocníkem, než jste si mysleli.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  S dítětem do auta? Pozor a rizikové autosedačky

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora