Historie Bentley Dominator

Před třemi lety Bentley doslova šokovalo Ženevu koncepčním SUV EXP 9 F. Jedni se podivovali nad kontroverzním designem, druhým se pro změnu na chvíli zastavilo srdce při představě spojení britského výrobce s kategorií sportovně užitkových automobilů. Nutno však podotknout, že terénní Bentley rozhodně není novinkou.

Už v roce 1994 totiž s podobným nápadem přišel brunejský sultán, který je považován za jednoho z nejbohatších lidí planety. Pro Bentley má navíc tento chlapík docela slabost, vždyť přímo pro něj vzniklo hned několik unikátních modelů s logem britské automobilky včetně například praktického kombi. A takové zákazníky je třeba si předcházet, proto vedení Bentley se stavbou svého vůbec prvního SUV o dva roky později souhlasilo.

Pouze pro účely sultánovy rodiny vzniklo celkem šest automobilů s výmluvným jménem Dominator, jejichž unikátní karosérie spočívá na základech dalšího luxusního britského „teréňáku“ – Range Roveru. Bohužel to je z technických detailů zhruba všechno, co se o Dominatoru dostalo na povrch. Spekulacemi je opředen motorový prostor – někteří tvrdí, že je tam osmiválec z Range Roveru, jiní zase, že jednotka z Bentley Continental R. Tak jako tak jsou skrze automatickou převodovku poháněna všechna kola.

Mohlo by vás zajímat:  Historie Volkswagen Golf

Design pochází z pera Grahama Hulla, který však měl díky danému technickému základu omezený manévrovací prostor. Výsledkem tak je hranatá karosérie se spoustou chromou, typickou maskou britského výrobce, leštěnými litými koly a prvky z koncepčního modelu Java. Ten je mimochodem rovněž součástí sbírky brunejského sultána. Zajímavé jsou zvolené barevné kombinace. Jeden kousek je jasně žlutý, druhý červený a hned dva by měly mít šedou metalízu. Identita pátého a šestého Dominatora je však neznámá.

Cena jednoho vyrobeného kusu je asi 3 miliony liber (cca 112 389 000 korun) a proslýchá se, že nebýt štědré zakázky na tento a několik další unikátních automobilů, Bentley by v devadesátých letech nejspíš zbankrotovalo. Naštěstí se tak nestalo a o dvacet let později se Bentley pod křídly Volkswagenu připravuje na spuštění sériové výroby svého již druhého luxusního SUV.

Zdroj: Autocar, wikicars.org, hooniverse.com