Hlavní výhody elektromobilů se mohou velmi rychle proměnit v negativa. Na to majitelé přijdou až pozdě

Elektrické vozy mají své výhody, které příznivci velmi často zmiňují. Když se ale na výčet těchto výhod podíváme z opačného pohledu, dá se říct, že se velmi rychle mohou pozitiva obrátit v negativa. Co může být hlavní problém elektromobilů, který se na první pohled jeví jako klad?

Nepoužívání brzd

Elektromobily mají tu výhodu, že umí rekuperovat energii vzniklou při brzdění. V praxi: když se s elektromobilem jezdí správě, nemusí skoro vůbec docházet k tomu, že se brzdí klasicky pomocí brzdového kotouče a destiček. Brzdy tak jsou využívány minimálně, což prodlužuje servisní interval. Má to ale i svou stinnou stránku. Na nepoužívaných brzdových kotoučích se může objevit koroze, brzdy nemají dostatečnou teplotu, a když potřebujeme akutně prudce zabrzdit, nemají očekávanou účinnost.

Nabíjení zdarma

Jsou místa, kde se dá elektromobil nabíjet zcela zdarma. Často je to u různých obchodů, hotelů, restaurací nebo u nákupních center. Mnozí s touto možností kalkulují už při pořízení elektrického auta s ohledem na provozní náklady. Že je někde umožněno dodávat do elektrického vozu zdarma energii, je pouze dobrá vůle majitele či provozovatele dané nabíječky. Dříve nebo později tuto výhodu utne a rázem je třeba platit.

Zdroj obrázku: Freepik

Dotace

Elektromobil se dá koupit za lepší než ceníkovou cenu. A to díky dotacím. Je však nutné připomenout, že nejsou pro každého. Poslední roky jsou v České republice jen pro podnikatele. Mnozí tak často zakládají firmy a živnosti, aby si mohli elektrické auto výhodněji koupit. Provoz každé firmy, i když nepodniká, ale něco stojí a nakonec není úspora až tak velká, jak se na samotném začátku očekávalo.

Dostupnost nabíječek

V České republice je stále poměrně málo majitelů elektrických aut. Většina nabíječek je tak prázdná a k dispozici, což usnadní každému majiteli elektromobilu jeho nabíjení. Počet elektroaut ale může stoupat a za pár let už může být běžným standardem, že kdo chce nabíjet na veřejných stanicích, musí čekat.

Zdroj: https://ypte.org.uk/factsheets/electric-cars/what-are-the-downsides-to-electric-cars