Hmyz na autě – jak a čím ho nejlépe odstraníte?

Období, kdy se ve vzduchu objeví více hmyzu než obvykle, je tady. A to není nic příjemného pro motoristy, kteří musí každý den brázdit tuzemské silnice. Množství hmyzu, které může ulpět na přední masce, na kapotě a hlavně na čelním skle je opravdu velké. Podívejme se na několik rad, které mohou s jeho odstraněním.

Kvalitní ostřikovač

Kapalina do ostřikovačů by měla být v nádržce vždy. A to nejenom v zimě, ale i během jara a léta. To proto, že právě ona může být pomocníkem, jak odstranit hmyz z čelního skla. Jakmile vidíte, že se hmyz nezvládl vyhnout a vytvořil stopu na vašem okně, aktivujte ostřikovače. Hmyz ještě není úplně uschlý a tak bude jeho odstranění pomocí tekutiny a stěrače celkem rychlé a jednoduché. Tato forma okamžité reakce sice dokáže přinést pozitivní výsledky, ale není zase až tak ekonomická. Může se stát, že během jedné jízdy vyplýtváte i celou nádržku. A jelikož ceny nejsou zase až tak nízké, projeví se to na stavu vašeho konta.

Chemie jako jasná volba

Pokud jste milovníky přírody a snažíte se vyhýbat všemu chemickému, potom tento odstavec nečtěte. Je totiž radou pro ty, kteří hledají nejjednodušší možnou cestu. A ta je spojena právě s chemií. Na benzinových stanicích, ale i v prodejnách s autopotřebami je možné najít speciální produkty, známé jako odstraňovače hmyzu. Ty jsou postaveny na unikátním chemickém složení. To funguje tak, že dokáže působit na hmyz, který se ze skla nebo kapoty lépe uvolní. Přípravky stačí nanést, chvíli nechat působit a potom je buď setřít, nebo hmyz odstranit proudem vody.

Penetrační spreje

I když se to zdá jako rada celkem podivná, tak musíme říci, že skutečně funguje. Osvědčeným a známým pomocníkem je rozhodně sprej, který je znám jako WD40. Pomocí něho nejenom že povolíte různé zarezlé šrouby, ale můžete díky němu doslova povolit i hmyz, který se nachází na vaší kapotě. Stačí ho trochu nanést na hadřík a poté s ním setřít místa, kde je hmyz nalepený. Odstranění je sice efektivní, ale opomenout nelze to, že sprej má nejenom agresivní složení, ale že se skládá také z oleje. Ideální je tento postup realizovat nejlépe před kompletním mytím vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Na BMW se snáší nová žaloba – kvůli emisním testům

Osvědčená Coca – Cola

Ta toho umí opravdu mnoho. Dokáže nejenom odstranit rez, povolit šrouby, či vyčistit domácí toaletu. Dokáže také vyčistit váš automobil. A to od hmyzu, který se na něho během jízdy nachytá. Jak Coca – Colu použít? Buď ji můžete nanést na hadřík nebo houbičku, pomocí které budete konkrétní místa krouživými pohybu odstraňovat. Nebo je možné její přelití do rozprašovače, provést aplikaci a potom setřít. Nutno ale říci, že i tento postup doporučujeme spíše ve chvíli, kdy se hodláte auto kompletně umýt. To hlavně díky obsahu cukru.

Speciální utěrky

Ty vycházejí z klasických odstraňovačů hmyzu ve formě spreje. Pokud nechcete kupovat ten, můžete pořídit speciální utěrky. Jedná se o obdobu klasických vlhčených utěrek. Jenom s tím rozdílem, že jsou napuštěny speciální chemickou a také účinnou látkou, která dokáže být účinná k hmyzu a zároveň šetrná k vozu. Konkrétní části stačí danými utěrkami čistit, až nebude po hmyzu ani památky. Pozitivem je, že je můžete mít kdykoliv po ruce, a také to, že oceníte jejich jednorázové použití. V porovnání se spreji jsou však volbou, která je dražší.

Houbičky se síťkou

Jistě je znáte. Zatímco jedna strana je klasická, druhá strana je doplněna jemnou síťkou s očky. Právě toto řešení dokáže hmyz z auta celkem efektivně odstranit i bez toho, že by byly potřeba jakékoliv doplňkové produkty. Plně postačí trocha běžné vody. Poté stačí houbičkou přejíždět dané místo, a to onou síťovanou stranou. Díky ní je možné hmyz mnohem pohodlněji odstranit, jelikož tento materiál funguje na principu toho, že hmyz doslova podebere. Hladkou stranou lze následně auto vyleštit do čistého stavu.

Klasická houba

Tou myjete auto, a můžete ji samozřejmě použít i na eliminaci hmyzu z vašeho skla, nebo z vaší kapoty. Nutno ale říci, že když nepoužijete specializovaný přípravek, ale jenom vodu či saponát, tak vás čeká poměrně náročná práce. Myslete na to, že hmyz touto cestou nijak snadno neodstraníte a konkrétnímu místu bude nutné vždy věnovat mnoho času a mnoho úsilí.

Mohlo by vás zajímat:  Ken Block natočil sedmou Gymkhanu

Škrábání hmyzu

Je jedno, zda se bude jednat o různé škrabky, nebo se pokusíte hmyz odstranit jenom vaším nehtem. Faktem je, že daná metoda sice může pomoci s odstraněním, ale rozhodně není ani jednoduchá, ani není šetrná k vašemu vozu. Snaha seškrábat hmyz z kapoty nebo skla může být doslova tou nejhorší, jakou jenom můžete udělat. Důvody jsou celkem jasné – velkým rizikem je to, že při této činnosti nejenom můžete poškrábat lak, ale i čelní sklo.

Čím dříve, tím lépe

Ať už se rozhodnete zvolit jakoukoliv konkrétní metodu, tak u ní platí jedno důležité pravidlo. Čím dříve začnete hmyz ze skla a kapoty odstraňovat, tím pochopitelně lépe. Důvody jsou jasné. A to zaschnutí. Vlivem usychání, ale i vyšších teplot na kapotě dojde k tomu, že hmyz bude držet podstatně hůře, než po pár hodinách. Proto doporučíme hned po příjezdu automobil umýt a hmyz odstranit. Pokud na to nemáte čas, alespoň ho pláchněte wapkou. Tím můžete část hmyzu odstranit a budoucí komplexní péče bude moci být spojena až s pozdějším intervalem.

Komentáře