Honda – Ekologická alternativa

Experti vypočítali, že auta na celém světě produkují 25% roční emise kysličníku uhličitého. Není to informace, kterou se obvykle chlubí automobiloví výrobci, zvláště v době propagace ekologických řešení – dokonce i v motorizaci. Koncerny se stále častěji zabývají alternativními řešeními zaměřenými na ochranu životního prostředí. Příkladem zde může být působení Hondy. Výrobce ohlašuje podstatnou redukci emise CO2 ve všech výrobních oblastech různých modelů – začínajíc od Hondy Civic, přes Accord a Insight, na novém SUV CR-V konče. Pracuje také na nových autech, spoléhajíc na tom, že někteří majitele ojetých vozidel budou je chtít vyměnit za nová a ekologicky šetrná auta.

I když ekologická auta a vozidla, která se snaží zařadit do této skupiny – jak nová tak i ojetá – mají své příznivce a odpůrce. Tuto tendenci stojí za to sledovat. Podle prognóz, v roce 2015 najde své nabyvatele přes milión elektrických aut.

Mohlo by vás zajímat:  Nissan uvádí hybridní X-Trail

Nemá cenu se nad takovými předpoklady zastavovat, protože, podle výpočtu provedených Američany, se kvůli dopravním zácpám každý rok mrhá dokonce i 2,8 miliardy galonů benzínu. V USA se spotřebuje 19,5 milionu barelů benzínu každý den. Průměrně to dává 570 miliard dolarů nákladů na benzín každý rok.

Buďte ekologičtí v zácpách

Jestliže jsme odsouzení k tlačenicím na silnicích, je lepší (a levnější) stát v zácpě v autě elektrickém nebo vybaveném hybridním pohonem. Ví o tom Honda, a proto stále smělejší propaguje v Evropě svou novou generaci nízkoemisních pohonných jednotek. Do roku 2020 je tato společnost zaměřená omezit emisi CO2 o 30% ve všech výrobních oblastech.

Honda Insight už získala jméno Ekoauto budoucnosti, není to ale poslední slovo Hondy v oblasti ekologie. Společnost stále zlepšuje své koncepční elektrické vozy, včetně představovaného od nedávné doby na automobilových výstavách konceptu EV-STER. Je to elektromobil nové generace s ambicemi sportovního auta. Možná, že se skoro stane alternativou pro ostatní modely tohoto výrobce. EV-STER je ekologický, dynamický a inovační kabriolet s elektrickým pohonem na zadní kola. Použití moderních materiálů, jako jsou např. uhlíkové vlákna, umožnilo významné omezení hmotnosti vozidla a zlepšení jeho provozních vlastností. Tento „ekosportovní“ vůz může dosahovat rychlost až 160km/h, a je přece napájen jen líthium-ionovou baterií o kapacitě 10 kWh! 

Mohlo by vás zajímat:  Z pohledu elektromobility je Česko zaostalou zemí. Přesto se investují velké peníze do nových nabíječek

Pro milovníky starého designu Honda připravila také model EV-N. Je to moderní a úplně elektrický automobil v retro stylu. Inspirací pro tento koncept byl nevelký, kompaktní model N360 vyroben společností Honda v 60. letech. Na střeše dnešního modelu se nacházejí sluneční panely, které umožňují nabíjení baterií napájecích vozidlo a napájení ostatních zařízení usnadňujících jízdu.

Vyměňte ojeté vozidlo za nové

Možno, že už dnes stojí za to rozvážit, zda není lepši se spolehnout na nový, ekologický vůz, než na ojeté a méně ekologické vozidlo. Díky tomu, že jsou moderní konstrukční řešení úspornější, můžeme omezit provozní náklady, což způsobí, že se rozdíl v nákladech na koupu auta vrací během jeho provozu.

Mohlo by vás zajímat:  Auto se solární střechou je tady. Hyundai slibuje, že 6 hodin na slunci zvýší dojezd o 1 300 km

Existuje propočet, podle kterého každý cestovatel v zácpách maří týden v každém roce svého života. Snad na celém světě každý rok celkem ztrácíme v zácpách 4,2 miliardy hodin! Využijme tento čas na to, abychom uvažovali o ekologii a vyplývajících z toho úsporách.