Honda potvrzuje uzavření továrny Swindon. Proč?

Japonský výrobce říká, že nelze nalézt žádnou „životaschopnou alternativu“, která by umožnila udržet továrnu otevřenou; 3500 pracovníků ztratí práci. K uzavření továrny ve Swindonu dojde v roce 2021. Když automobilka Honda oznámila plány na uzavření továrny, řekla, že tento krok je způsoben „nepředvídatelnými změnami v globálním automobilovém průmyslu“. V únoru 2021 tak dojde k hromadnému propouštění.

Změna souvisí s elektrifikací

Ve svém posledním prohlášení Honda uvedla, že potřeba urychlit své plány elektrizace znamená, že „zdroje, kapacity a výrobní systémy pro elektrifikovaná vozidla budou zaměřeny v regionech s velkým objemem poptávky zákazníků“. Automobilka tvrdí, že od prvního ohlášení o uzavření automobilky podnikla „smysluplné a robustní“ konzultace, které zahrnovaly příspěvky vlády Spojeného království, odborových svazů a dalších vnějších skupin. Připustila však, že tato fáze nyní skončila, a zaměstnanci v továrně byli dnes ráno (13. května) informováni, že uzavření bude pokračovat v roce 2021, kdy současný Civic dosáhne konce svého životního cyklu.

Druhá fáze konzultace

Automobilka Honda tedy provedla konzultaci o uzavření továrny ve Swindonu na dvě fáze:

  • první fáze zahrnovala konzultaci s odbory a dalšími vnějšími zájmovými skupinami,
  • druhá fáze pak zahrnuje finalizaci redundantních balíčků a „zjištění dopadu na jednotlivé role až do ukončení výroby v roce 2021“.

Firma uvedla, že bude také diskutovat s pracovní skupinou Swindon zřízenou ministrem zahraničí Gregem Clarkem, aby „zmírnila dopad tohoto rozhodnutí na širší komunitu“.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora