Hrozí pokles zisků většiny automobilek? Kdo a co za to může?

Většinu evropských automobilek čeká v blízké budoucnosti pravděpodobně drsná výzva. Za nesplnění emisních limitů, které se plánují v následujících letech zpřísnit, mohou automobilkám hrozit vysoké pokuty. Podle Financoval Times na to ovšem automobilový sektor není připraven.

Snižování emisí u osobních vozů

První snížení se bude týkat především osobních vozů. Do roku 2021 musejí automobilky, podle nových pravidel, snížit emise v průměru maximálně 95 g CO2 na kilometr. 95 eur (2440 Kč), to je výše pokuty, která hrozí všem za každý gram navíc. Další snížení emisí se plánuje do roku 2030.

Benzín, nafta nebo elektro?

Neustále se zvyšující emise u osobních vozů způsobuje větší zájem o benzínové motory společně s větším zájmem o SUV, které oproti osobním automobilům vypouštějí CO2 mnohem více. Dalším důležitým faktorem týkající se snižování emisí je spojen s odklonem výroby automobilů s naftovým pohonem. Z hlediska vypouštění emisí jsou na tom ovšem dieselové motory oproti benzínovým mnohem lépe – vypouštějí zhruba o pětinu emisí méně.

V následujících osmnácti měsících se očekává na evropském trhu příval elektromobilů neboli čistých automobilů s elektrickým pohonem. Mnoho výrobců v nich vidí spásu, přestože některé z nich mohou být kvůli vysokým nákladům na baterie ztrátové.

Důsledky snižování emisí

Právě emisní limity CO2 jsou v automobilovém sektoru podle společnosti Evercore ISI považovány za největší problém. Na sektor mohou mít větší dopad než:

  • obchodní válka s Čínou
  • americká cla
  • zákaz dieselových motorů
  • Brexit

Výrobci automobilů se novým emisním normám nicméně nevyhnou. V souvislosti se snižováním emisí nastane pravděpodobně konec malých osobních aut, které by se ihned staly cenově nedostupnými. Podle nejrůznějších analýz se odhaduje, že automobilky budou muset sáhnout hluboko do kapsy, neboť na splnění nových norem bude potřeba vydat až 15,5 miliardy eur, což je přibližně 398 miliard Kč.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora