Hrozíte se příchodu k rozpálenému vozu? Poradíme, jak v něm udržet přijatelnou teplotu

Vysoké teploty a sluneční paprsky přijdou vhod, pokud se chystáte na koupaliště. Horší to je v případě, kdy se chystáte ke svému vozu. V jednom z minulých článků jsme vás informovali o tom, jak vůz co nejrychleji vychladit, pokud je v něm nesnesitelná teplota. Nyní se podíváme i na prevenci. Tedy na to, jak zajistit, aby teplota ve voze nijak zvlášť nestoupala. Co pomáhá?

Parkování ve stínu

První tip je samozřejmou klasikou. Díky parkování veš stínu se dá teplota ve voze snížit dokonce i o desítky stupňů. To proto, že jeho vnitřní prostor neohřívá slunce. Teplota v něm sice bude vyšší než venku, ale ne o tolik. Pokud máte možnost vyhledat stín, rozhodně to udělejte. Nezapomeňte při tom plánovat. Nehraje roli to, zda je na místě stín v době parkování. Důležité je, aby bylo auto ve stínu delší dobu před tím, než do něho budete nasedat.

Clona na čelní sklo

Velmi populární doplněk mnoha motoristů. Tím je clona na čelní sklo. Může být z papíru, nebo může být doplněna hliníkovou vrstvou. Jejím cílem je zamezit vstup paprsků do interiéru a také zajistit jejich odražení zpět. Určitý vliv na udržení přijatelné teploty má, ale nečekejte od ní zázraky. Stále tu jsou ostatní okna, kterými paprsky přijdou. Na druhou stranu díky folii alespoň zamezíte rozpálenému volantu a přístrojové desce či koženým sedadlům.

Stínítka na boční okna

Trochu pomáhají, ale zázraky od nich určitě nečekejte. Aby k něčemu byly, je třeba mít je na všech oknech. Dále nezapomeňte na to, že nepokrývají plnou plochu okna a tak se sluneční paprsky do interiéru stejně dostanou. Mnohem lépe poslouží, když jde o celkové zamezení oslňování.

Mohlo by vás zajímat:  Mnozí řidiči neumí řadit a zbytečně huntují motor, někteří dokonce i v automatu

Okenní folie

V podstatě jde o vylepšený výše uvedený postup. Folie na sklo dokáže pokrýt celou plochu a díky svému tmavému provedení dokáže prokazatelně zajistit, že se interiér vozu nebude tolik ohřívat. Zde rozhodně doporučujeme použít služeb osvědčených firem a hlavně myslet na homologaci. Pokud byste na některém z oken měli tmavší folii než dovoluje zákon, je to poměrně velký problém.

Možnosti doporučíme kombinovat

Je jasné, že žádná z daných možností není stoprocentní. Pomoci však mohou. I proto je doporučíme kombinovat. Tmavé folie na skla, clona na čelní sklo a k tomu parkování ve stínu. To je kombinace, která pomůže k tomu, aby ve vašem voze bylo přijatelně. Máte ještě nějaký jiný tip? Sdělte nám ho.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora