Humvee má nového nástupce

Jenom těžko si zle představit známější armádní vůz, než je legendárné Humvee. Tedy abychom byli konkrétní, máme na mysli model s označením High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle neboli HMMWV, pro který se nejenom v americké armádě vžil název Humvee.

Ten první se objevil již v roce 1984 a v průběhu času byl mnohokrát inovován tak, aby vyhovoval jak potřebám samotné armády, tak aby vyhovoval i požadavkům současné doby. A nyní se společnost AM General rozhodla, že představí úplně nový model.

Generace s označením NXT 360

Původní název zůstal zachován, jenom se pro lepší orientaci v jednotlivých modelech a generacích začalo používat označení NXT 360. Nejde však jenom o drobné vylepšení původního modelu, jelikož musíme říci, že jde o úplnou novinku.

Co zaujme?

V první řadě je to rozhodně motorizace. Pod kapotou se totiž nachází přeplňovaný osmiválec o objemu 6,5 litru, který nabízí výkon 250 koní a točivý moment 624 Nm, který je dostupný už na 1 700 otáčkách. To jsou parametry, které armádě rozhodně přijdou vhod. Očekávatelným prvkem je také samočinná převodovka, která má šest rychlostních stupňů.

Ve dvou variantách

Poměrně unikátní je možnost objednání tohoto vozu. A to buď v podobě kompletní verze, tedy varianty s označením HMMWV NXT 360. Potom je tu ještě druhá možnost, která je pro americkou armádu podstatně ekonomičtější. A to z toho důvodu, že je možné objednat si tuto variantu jako kit k předchozím modelům.

Pokud jste fanoušci armády a přemýšlíte o pořízení, tak vás zklameme. Tento vůz není běžným civilistům dostupný a je určený výhradně jenom pro armádu. To je jistě i důvod, proč se nikde neuvádí ani jeho cena.

Důraz i na ochranu

Vývoj zbraní jde neustále kupředu a na to je nutné také reagovat. A tak novinka nabídne také podstatně vylepšenou celkovou balistickou ochranu. Co je bráno jako naprostá samozřejmost, to je jak neprůstřelná karoserie, tak samozřejmě také neprůstřelná okna. V tomto případě mluvíme o stupni ochrany, který je možné označit jako B7.

Mohlo by vás zajímat:  Bude se slavná Rallye Dakar jezdit v Asii?

Dále nechybí ani ochrana založena na možnosti odolat výbuchu protitankové miny, pokud by na ni toto vozidlo náhodou najelo. I to ukazuje, že Humvee je do válečných zón pravou volbou. Ostatně potvrzovaly to i předchozí objednané kusy. Když se podíváme na celkovou statistiku, tak se napříč různými armádami používalo celkově asi 30 000 těchto vozidel. A to už o něčem svědčí.

Nejenom na převoz

Není určený jenom na převoz vojáků a na to, aby v případě potřeby odolal. Dokáže se také bránit. A to díky kanonu Hawkeye, který dokáže nabídnout kadenci 8 střel za minutu. A to takových, které mají průměr 105 milimetrů.

Komentáře