Hybrid je v současné době rozumnou investicí

Electric Car Charging Station Street

Hybridní auta jsou rozumnou alternativou pro řidiče, kteří chtějí ušetřit na provozních nákladech, ale zároveň se obávají nízkého dojezdu elektromobilů a jejich vysokých pořizovacích nákladů. Baterie hybridů mají většinou deklarovaný dojezd mezi 50 a 100 kilometry, což může stačit pro běžné ježdění. Navíc garážování hybridu není zdraví škodlivé na rozdíl od garážování auta se spalovacím motorem.

Využití hybridu v České republice

V České republice jsou hybridy vhodné pro většinu řidičů, kteří dojíždějí do zaměstnání do vzdálenosti několika desítek kilometrů. Provozní náklady mohou být dokonce nulové, pokud řidiči využívají bezplatné dobíjecí stanice. S hybridem se však vyplatí počítat pouze na kratší vzdálenosti, při delších cestách vám nezbude než využít konvenční spalovací motor se všemi nevýhodami i benefity, které jízda na benzín nebo naftu přináší.

Mohlo by vás zajímat:  Nadměrná automatizace v autech je spíše na škodu. Snižuje řidičské dovednosti a vede k závislosti na technologiích
Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečné garážování

Hybridy mají ještě jednu výhodu – garážování auta se spalovacím motorem může být problém kvůli škodlivým zplodinám. Na rozdíl od nich se hybridní vozidla dají bez obav parkovat v garáži, pokud do ní zajíždíte a následně startujete na elektrický pohon. A nešetříte jen vlastní plíce, garážování hybridu prospěje i věcem, které v garáží skladujete.

Budoucnost hybridů?

I když elektromobily jsou budoucností dopravy, hybridní auta v současnosti nabízejí rozumnou a úspornou alternativu. Na českých a moravských silnicích pravděpodobně vydrží déle než auta se spalovacími motory, byť je asi přežijí jen o několik let a na sklonku svého života budou jezdit jen na baterii jako druhý vůz v rodině. I tak je ale investice do hybridu rozumnější než investice do nového auta se spalovacím motorem, jejichž ceny budou podle předpovědí klesat čím dál rychleji. I proto, že s rozvojem elektromobility začne upadat infrastruktura pro auta se spalovacími motory.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/cars/hybrids-evs/the-benefits-of-driving-a-hybrid-vehicle-a3799993881/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora