Hypermoderní automobil Lotus Evija sází na výkon. Pod kapotou ukrývá 1972 koní

Tato zběsilá střela, která svým výkonem oslňuje tisíce automobilových fanoušků se jmenuje Lotus Evija. Poměrně něžné pojmenování pro něco, co v sobě ukrývá ďábelský výkon. Stroj váží 1680 kilogramů, poháněny jsou všechny kola a skrývá v sobě šílenou sílu 1972 koní.

K čemu takový výkon?

Lotus má hned několik cílů. Chce se do povědomí lidí zapsat jako nejvýkonnější vůz současnosti. Překonat musí další výkonnostní ďábly, jako je Rimac C Two a Pininfarinu Battista. Od svých konkurentů se ale Evija pořádně liší. Váhu si dobře hlídala, a tak se udržela výrazně pod dvěma tunami. Když to přepočítáme, vychází nám výkon více než tisíc koní na jednu tunu. Obrovský výkon, který bude rozprostřen do poměrně nízké váhy, to bude opravdu svištící střela.

Z nuly na sto

Výkon vozu by měl být viditelný úplně všude. Zrychlení na sto kilometrů za méně než 3 sekundy. Na hranici 300 km/h se dostane za pouhých 9 sekund, což je opravdu pekelné zrychlení. Pokud zrychlení porovnáme například s Bugatti Chiron je nová Evija o 4,6 sekundy rychlejší. Maximální rychlost by měla narážet na své hranice někde okolo 320 km/h.

A kdy musíte nabíjet?

Lotus by měl na jedno nabití bez problémů ujet až 400 kilometrů a baterie by mělo být možné plně nabít za krátkých 18 minut. Obrovský výkon na silnici tak doplňuje i velice svižné nabíjení, které byste u takového ultrarychlého vozu pravděpodobně nečekali.
Za tak krátký čas bohužel vozidlo nabijete pouze u rychlonabíječek s výkonem 350 kW. Ta je v Anglii zatím pouze jedna, ale než se Lotus Evija ukáže na silnicích, mělo by jich po celé Anglii přibýt okolo 40. Vůz by bylo možné potkávat již v roce 2020.

Mohlo by vás zajímat:  Fiat 500E a Abarth 500 Cabrio - premiéra v Los Angeles!

Klučičí sen

Design auta kopíruje moderní trendy supermoderních automobilů budoucnosti. Evija v sobě skrývá anglickou eleganci a dravé křivky, které připomínají zmačkané luxusní večerní šaty. Prosklená kabina pilota pak evokuje vesmírnou loď ze sci-fi filmů. Mohutná kola budí respekt u každého, kdo projde kolem. Tohle auto by zaručeně slušelo každému agentu 007. Evija je prostě a jednoduše splněný klučičí sen. Elegance, moderna, dravost, krása a brutální výkon.

Máte zájem? Bohužel
Pokud si budete chtít Eviji pořídit, bohužel máte smůlu. Vyrobí se pouze 130 kusů, a i přes astronomickou cenovku 60 milionů korun jsou už všechny rozprodány. Uvidíme, kolik se nám jich podaří na silnicích potkat a jak se snoubí obrovský výkon s nízkou váhou této superrychlé hračky.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora