Hyundai Intrado Concept 2014 – Korejská vize budoucnosti

S věčnou hrozbou nedostatku ropy a přísnějších emisních předpisů se každá automobilka pere po svém. Jihokorejský Hyundai na ženevský autosalon v březnu přiveze koncept Intrado, který ukazuje přípravu značky na budoucnost. Kromě evoluce designového jazyka se Hyundai zaměřil také na nové konstrukční postupy, materiály a pohonnou soustavu.

Jméno Intrado si koncept vypůjčil z letecké dopravy, kde je tento výraz používán pro spodní část křídla, která se stará o vztlak. Jedná se o první Hyundai, jenž kompletně vznikl pod dohledem Petera Schreyera jako jednoho z prezidentů a šéfdesignéra koncernu Hyundai-Kia. Vzhled vozu je evolucí současného designového jazyka značky a zaměřuje se především na aerodynamickou efektivitu, přičemž panely karoserie ze superlehké oceli pomáhají snižovat váhu vozu.

Koncept je navržen jako vize lehkého a schopného vozu s možností snadné a rychlé opravy. Na konstrukci byla použita řada pokrokových materiálů a karbonových vláken, která jsou po otevření dveří vidět v celém interiéru. Ten byl navíc postaven tak, aby nabídl vysokou míru použitelnosti a adaptability.

O pohon se stará soustava s vodíkovými palivovými články a Li-ion 36kWh baterií. Doplnění paliva má být otázkou minut, dojezd až 600 kilometrů a emitovány jsou pouze molekuly vody. Vodíkový pohon není úplně nová myšlenka a jeho rozšíření brání především drahé a obtížné získávání paliva, stejně jako choulostivost při tankování. Sériové nasazení proto jen tak neočekáváme, ale určitě se jedná o zajímavou myšlenku.

Mohlo by vás zajímat:  Skupiny PSA a Total vytvořily Automotive Cells Company, společný podnik na výrobu baterií v Evropě

Zdroj: Hyundai