Hyundai ix35 Hydrogen FCEV – Vodíkové SUV již v roce 2015

Vysoké ceny benzínu a nafty, vysoká spotřeba a také produkce škodlivých látek jsou tři věci, které leží v žaludku valné části světové populace. Současný rozmach elektromobilů, hybridů a plug-in hybridů se snaží se současnou situací pohnout k lepšímu. Zatímco se evropský trh zaměřuje právě na zmíněné hybridy a elektromobily, ostatní země se oblíbily vodík. Své o tom dokládá i představení vozu Hyundai ix35 Hydrogen FCEV, který se vydal právě cestou produkce čisté H2O. 

Sériový vůz by se měl v prodeji objevit v průběhu roku 2015. Pohonné ústrojí se skládá ze systému palivových článků o výkonu 100 kW, elektromotoru a akumulátoru o kapacitě 21 kWh. Samotný vodík se uchovává ve dvou nádržích, které pracují s provozním tlakem 700 bar. Složitý systém umožňuje vozu dojezd až 650 kilometrů při maximální rychlosti do 160 km/h.
 
Vývojářům automobilky Hyundai se podařilo zmenšit rozměry palivových článků o přibližně 20% a zároveň zajistit, aby byly schopny pracovat i za teplot kolem -25 °C. Akční rádius vozu je přitom skoro dvakrát větší než u předchozího konceptu Tuscon FCEV, což je vzhledem k žalostné infrastruktuře čerpacích stanic vynikající zpráva.