Hyundai nabízí nahlédnutí do technologie skrytých světlometů, které jsou ozdobou zcela nového modelu Tucson

Hyundai Tucson Beyond Drive 01

Společnost Hyundai Motor zveřejnila nové podrobné informace o své charakteristické technologii skrytých světel, která nedávno debutovala v Evropě s uvedením zcela nového modelu Tucson.

Většina koncepčních vozů, které navrhují výrobci automobilů, vyniká intenzivními high-tech designem. Jen málokdy se však tyto vozy dostanou do sériové výroby. Světlou výjimkou je zcela nový Tucson, jehož vzhled je téměř identický s koncepčním SUV Hyundai Vision T, které bylo představeno na autosalonu v Los Angeles v roce 2019. Vision T zaujal již v té době odborníky i širokou veřejnost novou designovou identitou značky Hyundai, „smyslnou sportovností“, a odvážnou maskou chladiče s futuristickými parametrickými skrytými světlomety.

Tato designová inovace dokonale začleňuje nejmodernější osvětlovací technologie do masky chladiče s parametrickou strukturou drahokamu, která zásadním způsobem utváří ohromující osvětlení vozidla. Tato parametrická skrytá světla jsou dokonalou verzí technologie „skrytého osvětlení“, kterou značka Hyundai použila u některých ze svých v Evropě nenabízených modelů.

První technologie skrytého osvětlení značky Hyundai

V roce 2019 se model Hyundai Palisade, který je globální vlajkovou lodí značky Hyundai v segmentu SUV, stal prvním vozidlem vybaveným technologií skrytého osvětlení. Jeho dlouhé, vertikálně protažené zadní sdružené svítilny jsou propojeny matně chromovanou ozdobnou lištou. Obvykle je taková ozdobná lišta jen jedním z mnoha designových prvků umocňujících dojem trojrozměrnosti. Po zapnutí světel na ní jemné paprsky z diod LED vytvářejí tlumené světlo. Tato první verze skrytých světel byla představena primárně z estetických důvodů a jejich účelem je umocnit krásu zadních svítilen modelu Palisade.

Mohlo by vás zajímat:  Audi je jedničkou v počtu patentů pro elektrické pohony

Technologie skrytého osvětlení u světel pro denní svícení

V dalším průběhu loňského roku představená osmá generace modelu Sonata se stala prvním modelem značky Hyundai s technologií skrytého osvětlení v předních světlometech. Designéři modelu Sonata vyšli rovněž z designové identity „smyslné sportovnosti“ a nalezli nový způsob, jak ukrýt světlomety LED do chromovaného ozdobného obložení. Tohoto cíle dosáhli u modelu Sonata použitím chromovaných povrchů ve světlech pro denní svícení, které vypadají při vypnutých světlech jako běžné chromované ozdobné prvky. Při jejich výrobě se používá proces „laserového leptání“, kterým se na povrch nad zdroji LED nanáší chromová vrstva v různé intenzitě a intervalech. Výsledkem je, že světla pro denní svícení umožňují u modelu Sonata na základě technologie skrytého osvětlení lepší viditelnost díky širší ploše vydávající světlo.

Mohlo by vás zajímat:  Jaguar Land Rover vyvíjí smart city hub pro testování technologie samořiditelných vozidel

Hyundai od té doby rozšířil využití technologie skrytého osvětlení i na nový Grandeur, další model nabízený mimo Evropu. Nový Grandeur se stal prvním vozidlem značky Hyundai, u něhož je technologie skrytého osvětlení začleněna do masky chladiče.

Na rozdíl od modelu Sonata však skrytá světla nového modelu Grandeur musela splňovat určité bezpečnostní požadavky. Zatímco skryté osvětlení modelu Sonata slouží především designu, skrytá světla nového modelu Grandeur plní rovněž funkce světel pro denní svícení a ukazatelů směru, u nichž je viditelnost prvořadá.

Zdroj obrázku: Tiskové materiály Hyundai

Parametrická skrytá světla zcela nového modelu Tucson

Zcela nový Tucson se zvlášť markantně vyznačuje dokonalým napodobením odvážného a futuristického designu přídě studie Vision T Concept. Při vypnutých světlometech je příď pokryta tmavými, geometrickými vzory, aniž by bylo patrné odlišení masky chladiče od dokonale integrovaných charakteristických světel LED pro denní svícení.

Mohlo by vás zajímat:  Zabránit srážce se zvěří pomohou moderní asistenti a hlavně obezřetnost řidičů

Světla pro denní svícení jsou u zcela nového modelu Tucson pětkrát větší než u nového modelu Grandeur. Z tohoto důvodu by celek vypadal při vypnutých světlometech jinak než maska chladiče, pokud by se použila technika laserového leptání pro vytvoření drobných děr pro efektivní propouštění světla jako u modelů Sonata a Grandeur. Výroba by navíc byla zdlouhavá. Hyundai proto využil pro výrobu velkých světlometů zcela nového modelu Tucson nejmodernější osvětlovací technologii na základě tzv. „polopropustného zrcadla“. Tento proces zahrnuje nanesení tenké speciální vrstvy kovu na vnitřní plochy vnějších krycích skel. Při zapnutí světel pro denní svícení získá tmavě chromovaná maska chladiče tvary připomínající drahokamy. Tento mimořádně přitažlivý efekt umocňuje uhlazený celkový vzhled vozu.

Zdroj: Hyundai
Jakub Horák

O Jakub Horák

Kontakt na autora: jakub.horak@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora