Hyundai přichází se zcela revolučním odemykáním svých vozů pomocí otisků prstů

Hollywoodské filmové trháky nám sice už dlouhé léta servírují pod nos mnoho neskutečných automobilových kousků, včetně odemykání a startování vozů pomocí otisků prstů, avšak skutečně poprvé se s tím v reálné podobě setkáme teprve teď. S patřičnou dávkou sebeuznání tento přelom nedávno oznámili zastupitelé automobilky Hyundai.

Na jakém principu bude systém fungovat a který model půjde jako první „s kůží na trh“?

Pokud vlastníte některý z moderních chytrých smartphonů, jistě pro vás není odemykání otiskem prstu žádnou novinkou. Stejný systém hodlá korejská automobilka Hyundai přenést do svých budoucích modelů.

Prvním modelem, který vyjede z továren a bude mít v sobě zabudovaný systém na otisky prstů, bude Santa Fe a dočkáme se jej již v příštím roce. Ovšem bude přístupný pouze na vybraných trzích.
Není však důvod nad touto skutečností zoufat. Postupně by se totiž tohoto vylepšení měli dočkat i všechny dosavadní i budoucí modely značky a nejspíše budou zároveň dostupné pro všechny trhy. A Česká republika by rozhodně neměla být pozadu.

Čtečky otisků prstů v praxi

Zdá se až neuvěřitelné, že se pro podobný systém nerozhodla nějaká z automobilek již dříve. Korejská automobilka se rozhodla nainstalovat čtečku otisků do klik dveří a na tlačítka startování vozu. Každé auto bude navíc umět ukládat si do paměti i několik možných řidičů, takže manželky nemusejí mít strach, že by jim bylo zakázáno užívání (což možná naopak působí strach v očích mužů).

Podle všeho bude stačit prostě a jednoduše přiložit prst ke klice auta a to se ihned otevře. Následovat bude stejný postup i na pozici řidiče, kde se jako bonus po nastavení správného řidičského profilu automaticky nastaví sedačky, volant nebo i zpětná zrcátka tak, jak to má daný uživatel přednastavené.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda vstoupila do Open Automotive Alliance

Je systém bezpečný?

Korejská automobilka tvrdí, že o bezpečnosti systému nemůže být pochyb. Dokonce se nechali slyšet, že možnost zneužití se rovná 1:50 000. Navíc vývoj systému rozhodně nekončí, takže se čísla do budoucna jistě ještě o něco vylepší.

Komentáře