I při cestách na východ počítejte s dálničními poplatky. Víme, jak je na tom Maďarsko, Rumunsko, Srbsko a další země

Pokud cestujete za prací nebo na dovolenou autem, pak se vám může vyplatit cesta po dálnici – i přes to, že si za ni budete muset připlatit formou dálniční známky. Objíždění dálnice, když vaším cílem je projet velkou část daného státu, vás může přijít na hodiny strávené v autě navíc. Abyste si udělali přehled o tom, kolik se v jednotlivých státech za dálniční známku platí, jsme vám uvedli v tomto článku.

Česká republika

Začneme dálniční známkou, kterou si můžete koupit na jízdu po českých dálnicích. Tuto dálniční známku můžete koupit všude tam, kde je označení samolepkou. Jedná se o některé pobočky Českých pošt, čerpací stanice a také některé obchody s potřebami pro motoristy. Pokud byste si chtěli zjistit předem, kde se dá dálniční známka koupit, pak navštivte stránky Státního fondu dopravní infrastruktury. A jaké jsou možnosti?

 • Roční dálniční známka: stojí 1500 Kč a platí od začátku roku až do 31. ledna následujícího roku. Je častým vánočním dárkem pro motoristy.
 • Měsíční dálniční známka: za ni zaplatíte 440 Kč. Její začátek není stanoven známkou samotnou, můžete si jej vybrat sami a nemusí jít o začátek měsíce. Známka pak platí měsíc – to znamená, že pokud její platnost začnete 3. března, bude známka platná do 3. dubna (včetně).
 • Desetidenní dálniční známka: 310 Kč. Tuto dálniční známku si kupují ti, kteří dálnice až tak nevyužívají, ale v případě náhlé potřeby se jim vyplatí si ji krátkodobě koupit. Také datum platnosti této dálniční si volíte sami a můžete si ji koupit předem. Platnost může být kdykoli v průběhu měsíce a trvá po deset dní, například od 3. března do 13. března (včetně).

Slovensko

A jak je to s dálničními známkami na Slovensku? Možnosti i ceny jsou prakticky totožné jako u České republiky. Na přepážkách si o ni můžete říct česky nebo zkuste „diaľničná známka“. S našimi sousedy by ale neměl být problém domluvit se. Slovensko přešlo na systém elektronických dálničních známek, proto si schovejte doklad o zaplacení a známku nikam lepit nemusíte. Možnosti jsou tedy následující:

 • Roční dálniční známka: 50 euro.
 • Měsíční dálniční známka: 14 euro.
 • Desetidenní dálniční známka: 10 euro.

Rakousko

Další z našich sousedních států má na rozdíl od Německa dálnice zpoplatněné (Německo poskytuje jízdu po svých dálnicích bezplatně, pouze auta nad 7,5 tuny musí platit elektronické mýtné). Pokud si rakouskou dálniční známku nestihnete koupit na českých příhraničních čerpacích stanicích, můžete tak učinit také na rakouských čerpacích stanicích či v rakouských trafikách. Německý výraz pro dálniční známku je Autobahnvignette (čtěte „autobánviněte“), ale hovorově se jí říká Autobahnpickerl, Mautpickerl nebo jen Pickerl. Dálniční známka musí být nalepena v levém horním rohu nebo pod středním zpětným zrcátkem. Rakouská dálniční známka je oproti té české či slovenské o něco málo levnější:

 • Roční dálniční známka: 35,5 euro.
 • Měsíční dálniční známka: 13,4 euro.
 • Desetidenní dálniční známka: 5,3 euro.

Maďarsko

Maďarská dálniční známka má tu zvláštnost, že jde o elektronickou známku. To znamená, že ať už ji budete kupovat kdekoli, nedostanete známku jako takovou, ale pouze doklad o její platbě (kterým se prokazujete případné kontrole vozidla). Fyzickou známku, kterou byste si museli nalepit na sklo auta, nenajdete. Výhodou je, že si ji můžete koupit také online. Možnosti jsou následující:

 • Roční dálniční známka: 42 980 HUF.
 • Měsíční dálniční známka: 4 780 HUF.
 • Desetidenní dálniční známka: 3 500 HUF.

Slovinsko

Slovinské dálniční známky se prodávají v poněkud jiných možnostech výběru. Pro automobily do 3,5 tuny ale patří ještě dělení na auta, jejichž výška nad první nápravou je do 1,3 metru a nad 1,3 metru. Ceny jsou a možnosti dálničních známek jsou následující:

 • Roční dálniční známka: 110 EUR (220 EUR pro vozy, jejichž výška nad první nápravou je nad 1,3 metru).
 • Měsíční dálniční známka: 30 EUR (60 EUR).
 • Týdenní dálniční známka: 15 EUR (30 EUR).

Polsko

Polsko má zpoplatněné pouze některé úseky dálnic. Pro řidiče vozidel do 3,5 tuny to jsou dálnice A1, A2, A4. Dálnice jsou zpoplatněny mýtným i pro vozidla do 3,5 tuny a cena je odpočítána podle projetých mýtných bran. Platit můžete hotově i kartou, přijímány jsou měny dolar, euro a zlotý. Pokud chcete propočítat cenu vaší cesty, využijte stránky provozovatelů mýtného systému (ViaToll).

Rumunsko

Rumunsko má kromě samotných dálnic zpoplatněné také státní silnice mimo obecních komunikací, takže je velmi pravděpodobné, že se bez dálniční známky neobejdete. Výhodou je prodej dálničních známek v elektronické podobě. Možnosti pro osobní vozidla do 3,5 tuny jsou následující:

 • Roční dálniční známka: 28 EUR.
 • Devadesátidenní dálniční známka: 13 EUR.
 • Třicetidenní dálniční známka: 7 EUR.
 • Sedmidenní dálniční známka 3 EUR.

Srbsko

Určité dálniční úseky jsou zpoplatněny průjezdy mýtnými branami, podobně, jako je tomu v Polsku. Počítejte s cenou 4 až 6 EUR za 100 kilometrů, kterou zaplatíte prostřednictvím mýtných bran. Můžete využít elektronického systému, který vám umožní předplatit si svou jízdu. Umožněna je bezhotovostní platba vždy za projetí daného úseku. V mýtných branách lze platit klasickou platební kartou i v hotovosti (ale v místní měně), taktéž prostřednictví elektronické palubní jednotky a systému ETC.

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora