Investice do veteránů zažívají boom. Většina lidí ale naletí spekulantům, kteří jenom šponují ceny

Srazy veteránů mají své kouzlo. Můžeme na nich vidět opravdové automobilové skvosty a potkat jejich majitele, kteří do svých aut investují vše. Peníze i čas. A mnozí svého plechového miláčka výrazně zhodnotí. I proto investice do veteránů začíná táhnout stále více. Ne vždy se ale investované peníze opravdu zhodnotí.

Není veterán jako veterán

Aby se auto dalo považovat za cennějšího veterána, rozhodně nestačí, že půjde o auto starší. To je první velká chyba, kterou počáteční investoři a zájemci o výdělek udělají. Sednou k internetu, začnou prohlížet inzeráty a řadí vozy podle stáří. Kde se protne nabídka s poptávkou – tedy jejich budget a auto optimálního stáří – tam kupují.

Past na hejly

Toho mnohdy využívají různí vykukové, kteří neváhají nadsadit cenu prodávaného auta. Se slovy, že může být poměrně výhodnou investicí. Realita je však jiná. Za vyšší ceny se na prodejních serverech často prodávají jenom starší vraky, jejichž výjimečnost, a tedy i investorský potenciál jsou takřka nulové. Přesto o ně zájem je, což dokládá i nárůst cen.

Zdroj obrázku: Freepik

Hodnotu má výjimečné auto

Koupě staršího vozu neznamená, že toto auto bude růst na ceně. To, aby auto mělo hodnotu, ovlivňuje hned několik věcí. V první řadě je to značka a typ, dále také jeho výjimečnost, technický stav a také počet aktuálně zachovalých kusů. A ani to nemusí znamenat, že kupující má v garáži jackpot.

Koupit si tuctové sériové auto jenom proto, že je staré, a investovat další peníze do jeho zprovoznění, nebývá optimální cesta k výdělku. Je to cesta pro fanouška tohoto auta, jak zavzpomínat na mládí, ale velký zisk se patrně nedostaví. Podle aktuálního vývoje cen na inzertních serverech se však mnozí odradit nenechají a ve snaze koupit veterána dávají své peníze majitelům i běžných aut, kterých byly za socialismu plné silnice. U nich ale jenom těžko čekat, že budou mít nějakou vyšší hodnotu.

Zdroj: https://www.forbes.com/sites/marklrockefeller/2017/11/11/dont-just-thank-a-veteran-heres-5-way-to-invest-in-one/