Itálie bude stát u zrodu nového luxusního elektromobilu Battista

Itálie se již dlouhá léta řadí mezi světovou elitu v oblasti výroby luxusních vozů. Jejich dosavadní úspěchy v tomto odvětví se spojují zejména se značkami Porsche, Lamborghini a Pagani. Nyní se ale na poli motorů objevuje další hráč. A uvede se opravdu ve velkém stylu. Chystá se totiž elektromobil Battista z dílny společnosti Pininfarina.

Něco málo o společnosti

Carozzeria Pininfarina byla založena roku 1930 Battistou „Pinin“ Farinou. Na úplném počátku se zabývala pouze designem. Velkým snem zakladatele společnosti ovšem bylo vytvořit svou vlastní řadu vozidel, která oslní svět. Nyní to vypadá, že se jeho dávný sen stane skutečností.

Společnost zůstala i nadále v rodinném vlastnictví, kdy na místo svého dnes již zesnulého dědečka nastoupil Paolo Pininfarna. Ten celý projekt okolo luxusního elektromobilu odstartoval a dovedl jej do fáze, ve které se nachází nyní.

Battista v údajích a číslech

Vůz by měl dosahovat výkonu 1 926 koní, jet nejvyšší rychlostí 400 km/h a baterie by měla mít dojezd 480 km. K tomu všemu má elektromobil dosáhnout stovky na necelé dvě sekundy, čímž se vyrovná (v některých případech i předčí) vozům Formule 1. Kroutící moment bude dosahovat až 2 300 Nm.

Název Battista nebyl pro vůz vybrán náhodně. Má jít o poctu zesnulému dědečkovi, bez jehož práce a vizí by se projekt nikdy nemohl uskutečnit. A jelikož se tohoto okamžiku nedožil, i když by si to určitě přál, jedná se o takové vyznamenání „in memoriam“.

Celkem by se mělo vyrobit 150 kusů elektromobilů Battista, které budou rozeslány na testy rovnoměrně po světě. 50 jich poputuje do Evropy, 50 do Ameriky a 50 do Asie a na Blízký východ.

Cena jednoho kusu? Raději se posaďte

Bohužel se většina z nás může kochat pouze pohledem na obrázky a plakáty. Cena jednoho elektromobilu Battista se totiž vyšplhá až na neskutečných 2,2 milionu Eur. Takže, pokud máte o žihadlo zájem, měli byste začít šetřit. A nebo hrát Euromiliony.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora