Jak může posypová sůl poškodit vaše auto? Komplikací způsobí celou řadu

Pedestrian Crossing 202858 960 720[1]

Posypová sůl je jedním z hlavních pomocníků, jak bojovat s namrzlými a zasněženými silnicemi. Díky chemickým reakcím, dokáže rozpouštět led a sníh a z kluzké vozovky je jenom mokrá silnice. Na druhou stranu má posypová sůl i několik negativ, která mohou škodit také vašemu vozu. O jaká negativa jde? Podívejte se.

Vnější koroze

Automobily jsou sice vyráběny z materiálů, které by měly odolat. Stejně tak jsou doplňovány laky a nástřiky, které mají odolnost zvyšovat. Nic však nevydrží věčně a tak se korze objeví doslova na každém voze. Stejně, jako dochází k chemickým reakcím na sněhu a ledu, dochází k chemickým reakcím na vašem voze. A ty jsou negativní. Sůl totiž vznik koroze výrazným způsobem urychluje. Zatímco působení běžné vody není nijak problémové, posypová sůl způsobní, že auto začne korodovat podstatně rychleji.

Mohlo by vás zajímat:  Blog: Rovní a rovnější

Pomoc je v daném případě jednoduchá. je na místě sůl z vozu pravidelně odstraňovat, a to nejlépe mytím po každém příjezdu. U rodinného domu to může být reálné, ale při parkování na sídlišti je to spíše nemožné.

Vnitřní koroze

Nejenom, že posypová sůl způsobí korozi vnější karoserie. Způsobí také korozi uvnitř vašeho vozu. Nutno říci, že v kombinaci s vodou může postupně natékat na řadu míst, které jsou součástí interiéru. Dále nezapomínejte na to, že se chemické složení soli dostává také do vzduchu v interiéru vašeho vozu a tak může procesy koroze urychlit i tímto způsobem. A jak se dovnitř vašeho vozu dostane? Jednoduše z obuvi vaší a vašich pasažérů. Stačí se projít po posolené vozovce a část posypové soli přenesete do interiéru svého vozu.

Mohlo by vás zajímat:  TOP 10 novinek roku 2013 - Honza Matoušek

Jaká je obrana? Snažit se vždy o to, abyste boty před nástupem do vozu dokonale oklepaly. Dále je vhodné pravidelně čistit koberečky ve vašem autě. Nezapomínejte také na pravidelné větrání, abyste sůl odstranili i z ovzduší.

Škrábance na laku

I ty může způsobovat sůl. I když se to nezdá, je celkem tvrdým nerostem, který se může podepsat na kvalitě vašeho laku. Na vozovce se sůl rozpustí a tak se dostane na vaši karoserii. Zde začne potupně usychat a opět přecházet do pevného a tvrdého skupenství. Pokud vezmete hadřík a budete chtít danou plochu očistit, je to krok, kvůli kterému danou plochu karoserie výrazně poškrábete. A to pevnými částečky samotné soli.

Mohlo by vás zajímat:  Na dálnicích v Česku se objevily nové značky – varují před vjezdem do protisměru

Pokud chcete posypovou sůl z vozu odstranit efektivně a bezpečně, je vhodné použít dostatečné množství vody. Cílem je docílit toho, že se sůl sama rozpustí a následně odteče spolu s vodou. Teprve poté je možné dané místo ošetřit hadříkem.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora