Jak na instalaci elektropřípojky na tažné zařízení

Caravan Road Switzerland

Tažné zařízení, lidově takzvaná „koule“, je praktická součást každého vozu. Tažné můžete mít na svém voze už z výroby, stejně jako je možné provést jeho instalaci dodatečně. V tu chvíli ho můžete využít třeba jako základ pro umístění nosiče kol, dodatečného boxu, nebo k zapřažení vozíku. Tady ale budete potřebovat ještě něco.

Při tažení vozíku nebo vleku musíte zajistit několik klíčových věcí. Nejenom, že musí „mít technickou“, ale musí být také náležitě osvětlen. Proto se neobejdete také bez elektropířpojky na tažné zařízení. Jak na její instalaci a co vše byste měli vědět?

Mohlo by vás zajímat:  Tři řešení, jak zajistit v interiéru auta vždy čerstvý vzduch

Důležitý počet pinů

První, co by vás mělo zajímat, je počet pinů. S ohledem na tento parametr můžeme přípojky rozdělit na sedmipólové, nebo třináctipólové. První varianta je vhodná pro standardní přívěsy do 750 kg, u kterých zajistí funkci světel. Třináctipólové zásuvky jsou vhodné pro těžší přívěsy, ale třeba i pro karavany, nebo též nosiče jízdních kol.

Pro jaké auto?

Elektropřípojka na tažné zařízení se může dělit do dalších dvou skupin. A to na univerzální, nebo typové. Už název poměrně jasně definuje, jaký je mezi nimi rozdíl. Univerzální je možné použít dle libosti, v podstatě u jakéhokoliv auta. Ty typové jsou určené přímo na konkrétní modely vozidla a je třeba znát jeho základní specifikace. K tomu obvykle postačí znát identifikační číslo, takzvaný VIN.

Mohlo by vás zajímat:  Na směsi do ostřikovačů se v zimě nevyplatí šetřit
Zdroj obrázku: Freepik

Svépomocí to jde, ale

Základní průvodce výběrem elektropřípojky na tažné zařízení máme za sebou. A teď samotná instalace. Tu lze, pokud máte zkušenosti a trochu praxe, provést svépomocí. Ale příliš to nedoporučujeme. V krajním případě může hrozit nejenom poškození elektroinstalace vozidla, ale může hrozit i ztráta záruky. Což u nového vozu není nic příjemného.

Zdroj obrázku: Pixabay

Raději odborná firma

Lepší cestou, a v konečném důsledku i ekonomičtější, může být využití odborných firem. Nejenom, že pomohou už se samotným výběrem, ale zajistí i odbornou montáž. Jak s ohledem na stoprocentní funkčnost, tak s ohledem na to, aby nedošlo k jakémukoliv omezení zákonné záruky vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Auto se pod stejným názvem prodává už 85 let. V Evropě je téměř neznámé

Odborná firma je při instalaci elektropřípojky pro tažné zařízení i zárukou toho, že instalovaný prvek bude mít všechny potřebné homologace. Ty jsou při provozu na našich silnicích nezbytné jak z bezpečnostního, tak i administrativního hlediska. I toto je důvod, proč oslovit profesionála. Přesto jsou ale lidé, kteří se vydávají tou nejhorší cestou. Koupí nejlevnější pochybné elektropřípojky z Číny a jejich zapojení doslova bastlí doma na koleni. Tuhle možnost výslovně nedoporučujeme.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora