Jak na správné povinné ručení? 3 + 1 rada pro každého motoristu

Máte automobil? Vaší povinností je nejenom dodržovat dopravní předpisy při každé jízdě, či se strat o to, aby byl vůz v dokonalém technickém stavu. Vaší povinností je také uzavřít odpovídající pojistku. Jejím oficiálním názvem je pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Většina lidí však používá lidovější název povinné ručení. Jak nenaletět a jak mít vždy to nejlepší, plně vyhovující vašim potřebám? Naše rady vám přijdou vhod.

Vybírejte si mezi jednotlivými pojišťovnami

Když kupujete auto, není nic neobvyklého, že vás přímo v autosalonu nebo autobazaru doslova nutí ke sjednání pojistky přímo na místě. Je to logické, jelikož daný prodejce má z uzavřené smlouvy zajímavou provizi. Čím větší pozitiva tato možnost skýtá obchodníkovi, tím více negativ může tato možnost přinášet vám. Velmi častým jevem je:

  • Omezený počet pojišťoven
  • Vysoké ceny pojistek
  • Nevyhovující charakteristika pojistného produktu

Když to shrneme, můžete platit zbytečně moc za pojištění, které buď nevyužijete, nebo nemá příliš dobré parametry. Proto doporučíme mít na výběr. Povinné ručení kalkulačka je nástrojem, který vám s výběrem hravě pomůže. Porovnáte si všechny pojišťovny na trhu a snadno vyberete tu nejlepší.

Nízká cena není jediné kritérium výběru

Co si budeme nalhávat – nikdo nechce platit zbytečně horentní sumy. Sledovat a porovnávat ceny povinného ručení je jistě správný postup. Pozor však na chybu, kterou uděláte ve chvíli, kdy se orientujete jenom podle ceny. Obvykle jde pouze o základní typy pojistných produktů s těmi nejnižšími zákonnými limity pojistného krytí. Pokud způsobíte nehodu, kde škoda dané limity přerůstá, jste odsouzeni k tomu následný rozdíl doplatit ze svého. Přitom stačí dát měsíčně pár desítek korun navíc.

Ceny pojistek se průběžně mění

Máte radost z toho, že je vaše pojištění nejlevnější na trhu a zároveň vám vyhovuje svými parametry? Mějte na paměti, že ceny pojistek se průběžně mění. A to v rámci měsíců, nebo jednotlivých let. Nejenom, že mohou zdražovat, ale pochopitelně mohou i zlevňovat. Je na místě pravidelně kontrolovat, zda vaše platby odpovídají aktuální situaci na pojistném trhu. Podívejte se, jaké má ceny povinné ručení 2019 a jak se současné platby pojistného liší od toho, které bylo v době uzavírání smlouvy předepsáno vám.

Mohlo by vás zajímat:  Rozhodnutí soudu odsunulo odstranění směrovek v Praze, občané se zastávají ISZ systému

Zde připomeňme, že setrvávat u jedné pojišťovny není vaší povinností. Lze je různě měnit. Stačí výpověď u stávající a sjednání smlouvy u jiné. A to tak, aby termíny plynule navazovaly a nevzniklo nepojištěné období.

Sjednat pojistku můžete i v pohodlí domova

3 rady máme za sebou. Co je ta čtvrtá bonusová? Souvisí s faktem, že žijeme v moderní době, která přináší jisté výhody. A to i v případě, kdy potřebujete pojistit svůj vůz. Zapomeňte na pobočky nebo pojistné agenty. Vše lze vyřídit z pohodlí domova, prostřednictvím internetu. Je to rychlé, pohodlné, jednoduché a samozřejmě i výhodné.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora