Jak poznat, že má auto stočený tachometr? Tyto rady vám pomohou při koupi

Co jde dnes pravděpodobně tím největším problémem, pokud kupujete ojeté auto? Je to stočený tachometr. Aktuální statistiky ukazují na to, že na silnicích jezdí více než 30 procent aut, která stočený tachometr skutečně mají. Jak nenaletět podvodnému prodejci a jak koupit vůz, kde počet najetých kilometrů odpovídá skutečnosti? Přinášíme několik rad, kterých byste se měli při koupi držet.

Opotřebení sedadla řidiče

Ostatních sedadel si nevšímejte, jelikož je rozdíl, když jezdí řidič sám, nebo se svou rodinou. Zaměřte se proto výhradně na opotřebení řidičova sedadla a na to, nakolik je odřené, nakolik je prosezené a nakolik pevné je jeho boční vedení. Opět je na místě porovnat si daný stav i s několika jinými vozy a zjistit, zda vše odpovídá, nebo nikoliv.

Opotřebení interiéru

Když kupujete automobil ve větším bazaru, máte možnost volby a porovnání. Prodejce by vám měl vyhovět v tom, že si sednete do několika různých aut. Doporučujeme volit stejné modely s podobným kilometrovým nájezdem. V nich si následně porovnejte opotřebení interiéru. To by mělo víceméně odpovídat. Pokud narazíte na vůz, kde je interiér opotřebený podstatně více, může to značit, že se v něm jezdilo mnohem víc, než ukazuje tachometr.

Zápisy v servisní knížce

Pokud má auto servisní knížku, je to velká výhra. Ta by měla být jakousi informační brožurou o tom, kdy auto jezdilo do servisu a v jakém kilometrovém nájezdu. Nárůst kilometrů by zde měl odpovídat. Také zde uvidíte i různé informace o jakýchkoliv servisních opravách. Pozor však na to, aby se jednalo skutečně o správně vedenou servisní knížku. Není nic výjimečného, že ji mnoho prodejců nechá vyplit zpětně, se smyšlenými údaji. Často za menší úplatek danému servisu.

Mohlo by vás zajímat:  Trump chce omezit dovoz německých aut a posílit tak domácí autoprůmysl

Stav dveří

Všímejte si také dveří a toho, nakolik jsou opotřebované. Opět se zaměřte hlavně na dveře řidiče. Zajímat by vás měla hlavně oblast kliky a to, nakolik je opotřebovaná a nakolik je poškrábaná. Dále můžete zkoumat i zavěšení dveří a jeho opotřebovanost. Pozor však na to, že pokud jsou dveře ve špatném stavu, nemusí to nutně ukazovat na stočený kilometr. Je rozdíl, zda šlo o rodinné auto na delší cesty, nebo vůz různých obchodních zástupců, kteří během dne stále vystupují a nastupují u jednotlivých klientů.

Zápisy v online databázích

Dnes hojně doporučovaná možnost. Nutno ale říci, že ani ta není stoprocentní, a to především v případě ojetin. Pomoci však může a vy můžete podobně jako v servisní knížce vidět jednotlivé zápisy, zde však spojené s technickou kontrolou daného vozu. A to opět včetně kilometrového stavu daného vozidla. Často jsou však dané přístupy do databáze zpoplatněny a tak můžete zaplatit i tisíce korun, než vyberete ten pravý vůz.

Celkový dojem

Ať vám prodejce říká cokoliv, nenechte se do ničeho tlačit. Dejte na to, jaký dojem z daného vozu máte. Pokud se vám přece jenom něco nezdá, raději neriskujte. Mnohdy jde hlavně o situaci, kde je auto vzhledem ke kilometrovému nájezdu na tachometru prodáváno až podezřele levně. I to je zvláštní.

Komentáře