Jak přistoupit k výběru vhodného pojištění vozidla

Většina z nás se nemůže dočkat, až úspěšně zdolá autoškolu a stane se plnohodnotnými účastníky silničního provozu. Okamžik, kdy začnete sami sebe považovat za řidiče, ovšem nepřináší pouze kýženou svobodu, ale i spoustu povinností, ke kterým je potřeba se postavit hned od začátku čelem. Nikoho z vás asi nedokáže překvapit, že automobil vstupující do silničního provozu musí být pojištěný. Povinné ručení znamená pro řidiče určitou ochranu proti vzniklým nákladům, které způsobíte jiným vozidlům a osobám.

Bude vám ovšem jen pojištění z odpovědnosti vozidla stačit? A víte vůbec, jak správně zvolit pojišťovnu a produkt, který bude ušitý přímo vám na míru? Existují způsoby, jak se o těchto skutečnostech dozvědět víc. A ani není potřeba opustit pohodlí svých domovů.

Jaká pojištění se na dnes na trhu vyskytují?

  • povinné ručení

  • havarijní pojištění

  • připojištění k havarijnímu pojištění

O prvním zmíněném pojištění se není potřeba nijak dlouze rozepisovat. Jeho důležitost se vysvětlena už v samotném úvodu tohoto článku. Ovšem havarijní pojištění je také nezanedbatelnou součástí našich životů. Vždyť pomocí něj můžeme počítat s finanční záplatou za škody, které vznikly nám samotným. Nejčastějšími původci škody jsou havárie, krádež, přírodní živly a vandalismus cizích osob. Proti všem těmto aspektům je možné se efektivně bránit právě přítomností havarijního pojištění.

Mohlo by vás zajímat:  Zimní parkování v garáži ochrání auto před poškozením, o kterých běžný řidič často neví

Dále je pak možné využít připojištění k havarijnímu pojištění, které kryje náklady vzniklé vedlejšími riziky. Zejména mluvíme o:

  • rozbitém čelním skle

  • ukradených zavazadlech a věcech osobní potřeby

  • úrazu přepravovaných osob

  • mimořádné výbavě

  • nákladech spojených s náhradním vozidlem

Všechny tyto hrozby musíte reálně vnímat a snažit se zamezit možným škodám, které mohou nemile zasáhnout vaše peněženky, již dopředu.

Každým rokem se trh plní dalšími a dalšími subjekty, které pojištění těchto typů nabízejí. Zároveň se mění i nabídky současných subjektů, takže havarijní pojištění 2019 a jeho nabídka může vypadat zcela jinak než v letech předchozích. I proto je potřeba mít při sjednávání dostatek informací, pomocí kterých dosáhnete toho nejlepšího možného řešení.

Kde získat potřebné informace o pojištění vozidla?

Asi vám musí být zcela jasné, že návštěvou konkrétní pojišťovny se vám komplexních informací nedostane. Získáte přehled o nabízených produktech daného finančního subjektu, ale o ostatních nepadne ani zmínka. Tudíž třeba sáhnete po možnosti, které pro vás není zdaleka tak výhodná jako někde jinde.

Určitě vás potěší, že k potřebným informacím se dostanete i z pohodlí svého domova. Bude vám stačit pouze počítač a přístup k internetu. Existují specializované portály, které srovnávají povinné ručení online. Díky nim získáte snadnou cestou přehled o celém trhu a následně si můžete i jednoduchým způsobem spočítat, jaký produkt je pro vás tím nejvhodnějším.

Mohlo by vás zajímat:  Co nabídnou letošní Legendy? Tohle byste si neměli nechat ujít

Jak to vlastně funguje?

Proces k získání řešení na míru je tak jednoduchý, až se to může zdát člověku neskutečné. Na internetu využijete službu, která se nazývá kalkulačka povinného ručení. Na základě zadaných informací o sobě a vašem voze se vám dostane seznam ideálních produktů, které se pro vás na finančním trhu vyskytují.

Vaším úkolem se stává pouze vybrat mezi těmito produkty ten, který se vám bude zamlouvat nejvíce. Zároveň se ani nemusíte obávat nějakého přemlouvání, jakého by se vám dostalo právě na pobočkách jednotlivých pojišťoven. Kalkulačka a následné srovnání jsou zcela nezávazné a může k nim přistoupit naprosto každý klidně i s předstihem, aby věděl, jaké bude mít v blízké budoucnosti vlastně možnosti. Zbývá tedy jen poslední otázka – ještě vůbec máte nad čím přemýšlet, nebo už si své pojištění necháváte počítat?

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora