Jak se připravit na přísná nařízení pro zimní pneu v Německu?

Pokud se v zimě chystáte za hranice České republiky, měli byste se připravit na nová nařízení týkající se vašeho vozidla a jeho zimního vybavení. Nejvíce přísná pravidla na vás sice čekají v Německu, ale i v dalších zemích buďte obezřetní. Zdánlivě rutinní pracovní cesta či dovolená by mohla přinést vysoké pokuty. Pojďme si představit situaci Německa a evropských zemí, kde by vás tyto nařízení mohla zaskočit.

Jaká pravidla platí v Německu?

Dle nového německého zákona již bez ohledu na datum musíte mít na vašem vozidle zimní pneumatiky, pokud se na vozovce objeví sníh v jakékoliv podobě tedy i náledí. Kdyby tedy došlo na situaci, kdy v květnu napadne sníh nebo se na silnicích objeví led, je pro vás cesta po německých silnicích nelegální. Dalším pravidlem je správné označení zimního obutí vašeho vozu. Na rozdíl od České republiky vám nestačí označení M+S (Mud+snow – bláto a sníh), ale je zapotřebí, aby se zde objevila sněhová vločka na pozadí horského štítu. Toto nařízení se aktuálně týká pneu vyrobených v roce 2018 a novějších. Od 30.září 2024 však už na datu výroby záležet nebude.

V případě nedodržení tohoto zákona vás může od německé policie čekat pokuta od 60 Eur výše. Pokuta zde roste s výší nebezpečí, které způsobíte. Můžete tedy zaplatit  až 80 Eur, pakliže se vaše vozidlo, které má špatné zimní pneumatiky, stane překážkou v provozu. A pokud se stanete v provozu nebezpečnými ostatním řidičům na silnici, zaplatíte až 100 Eur. V případě vámi způsobené dopravní nehody se pak pokuta vyšplhá až na 120 Eur. Pakliže řidič a provozovatel auta není stejná osoba, může pokuta dosáhnout výše až 195 Eur. Provozovatel auta by totiž neměl umožnit cestu se špatným obutím vozidla a je tedy v takové situaci pokutován pod sazbou 75 Eur.

Mohlo by vás zajímat:  Noční můra českých řidičů začne 9.května. Modernizaci dálnice D1 nic nebrání

Co znát při cestách do ostatních evropských zemí?

Pravidla zimního obutí vozidla se týkají i dalších zemí Evropy. Například ve Finsku je nutné mít zimní pneu od 1.prosince do 28.února. V Rakousku je zase přikázáno mít zimní obutí od 1.listopadu do 15.dubna a to za předpokladu, že je vozovka pokrytá sněhem v jakékoliv podobě. Švýcarsko je na tom obdobně s vymezením 1. – 31.března. Zajímavostí je například Nizozemí, kde bez ohledu na sníh a led na silnici nesmíte použít sněhové řetězy nebo také Norsko, kde vozidla vážící více než 3,5 tuny musí být zaopatřena sněhovými řetězy. V Itálii se připravte na možnost, že se nařízení týkající se zimního

Komentáře