Jak vybrat sněhové řetězy

Přestože dříve tomu tak nebylo, v současnosti již patří u mnoha řidičů sněhové řetězy ke zcela standardní výbavě vozu. Ostatně sněhové podmínky, které u nás někdy v zimě vládnou, často ani jiný způsob pohybu neumožňují. Vybavení sněhovými řetězy oceníte především v situaci, kdy se ocitnete na cestě plné sněhových závějí a na neupravených a neposypaných cestách, což není u nás zkušenost nijak výjimečná. Jak si ale správné sněhové řetězy zvolit?

Na současném trhu je poměrně široký výběr, který zahrnuje žebříčkové, šikmostopé řetězy a také řetězy s H i X sponou. Nejčastěji se v praxi setkáme s využitím žebříčkových řetězů, které jsou i cenově nejdostupnější. Jak už to tak bývá, odpovídá tomu ale také jejich kvalita, a proto se nedoporučuje jejich využití v obtížnějších terénech. Zde se ukáže výhoda řetězů s H i X sponou, které oproti žebříčkovým řetězům, pokrývají větší část pneumatiky, což má za následek kvalitnější záběr. Pokud se rozhodnete dopřát svému čtyřnohému miláčkovi to nejkvalitnější vybavení, zvolíte zřejmě šikmostopé řetězy, jež nejen pokrývají celý běhoun pneumatiky, ale jsou zhotoveny z prvotřídní oceli a vynikají dlouhou životností. V dnešní době je možné zakoupit i tzv. tekuté (chemické) řetězy, což je chemická látka, která po nanesení na běhoun pneumatiky zatuhne, přičemž během následné jízdy po asfaltu se sama odstraní.

Určitou variantou k ocelovým řetězům je užití textilních pásů, které přispívají ke zlepšení jízdních vlastností pneumatik na ledu i uježděném sněhu. Značným handicapem je ale jejich krátká životnost proti ocelovým řetězům, když textilní sněhové pásy někdy dokonce zhoršují záběrové vlastnosti pneumatiky na čerstvém sněhu. Na druhou stranu je jejich kladem nízká konstrukční výška, která v případě nutnosti dovoluje jejich využití i na sportovních vozidlech.

Jak silné zvolit články u těchto řetězů? U osobních automobilů je obvyklý rozměr mezi 9-12 mm, vyzy typu off-road a lehké dodávky mívají řetězy s články silnými mezi 12-16 mm. Během výběru by měla být vždy brána v potaz kvalita terénu, v němž se budeme nejčastěji se svým vozidlem pohybovat. Přitom samozřejmě platí, čím je obtížnější terén, tím masivnější by měly být řetězy!

Mohlo by vás zajímat:  Nejlevnější povinné ručení

Je nutné mít na paměti, že textilní ani chemické řetězy nejsou považovány za plnohodnotnou náhradu ocelových řetězů, takže v případě jejich užití na komunikaci, kde je užití sněhových řetězů povinné, se vystavujete nebezpečí pokuty. Nejpodstatnější podmínkou bezpečné jízdy v zimních podmínkách jsou ale samozřejmě kvalitní zimní pneumatiky, od nichž se vše odvíjí!