Jaký vliv na řízení má vysoká teplota v autě? Je to podobné, jako řídit opilý!

Vysoké teploty posledních několika dní trápí mnoho motoristů. Nejenom proto, že se jim moc nechce k rozpálenému autu, u kterého trvá poměrně dlouhou dobu, než bude vychlazeno. U jiných zase nastává problém s chlazením během jízdy. Nefunkční klimatizace, nebo její absence je často problém a teplota v autě během jízdy stoupá. Jaký vliv to může mít na řidiče? Větší, než jste čekali.

Velká nepozornost

V první řadě má velké horko ve voze vliv na nepozornost řidiče. Sami si představte situaci, že v autě sedíte, je vám teplo a začínáte se potit. V tu chvíli budete různě poposedávat, budete se snažit otevírat okénka či nastavovat proudění vzduchu, budete si otírat pot… To vše jsou věci, během kterých se najednou přestáváte soustředit na řízení. Stačí pár vteřin a problém je na světě.

Zvýšená únava

Je prokázáno, že vysoké teploty mají vliv také na zvýšenou únavu. I když do vozu sedáte vyspalí a plní energie, může se po pár desítkách minut stát, že najednou se cítíte velmi unavení a dokonce vám padají víčka. V tu chvíli už je to pouze krůček od mikrospánku, který může mít fatální následky. Je prokázáno, že horko zvyšuje celkovou únavu člověka a proto není dobré mít ho v autě během řízení.

Zdravotní rizika

Vysoké teploty mohou mít vliv také na vaše zdraví. Může se objevit dehydratace, přehřátí organismu, riziko mdlob nebo kolapsu a další projevy toho, že je vaše tělo dlouhodobě vystaveno vysoké teplotě. Pokud vás něco podobného postihne za volantem, je to velký problém nejenom pro vás, ale je to velký problém také pro ostatní účastníky silničního provozu.

Pocit opilosti

Nezapomínejme také na to, že vysoké teploty výrazně negativně ovlivňují vaše řidičské schopnosti. někteří experti dokonce přirovnávají jízdu v rozpáleném autě k situaci, která je stejná jako opilost. Na základě různých testů došlo k závěrům, že jízda ve voze s teplotou interiéru v rozmezí 30 – 35 stupňů má na člověka stejný vliv, jako kdyby sedl za volant s hodnotou 0,5 promile alkoholu. A to už je celkem dost na to, aby to vaše schopnosti ovlivnilo.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora