Jarní období řidiči doslova nesnášejí. Na silnici se začínají pohybovat ti, kteří dopravu jenom komplikují

Sports Couple Riding Bikes Summer Forest

Začíná jaro, zdánlivě bezpečnější období na českých silnicích. Realita však může být trochu jiná. I když sjízdnost silnic je lepší a viditelnost bezproblémová, mnoho řidičů toto období doslova nesnáší. Na silnice se chystají ti, od kterých byl po celou zimu klid. S prvními teplými dny ale opět vyrážejí do provozu. A to řidiči neradi vidí.

Cyklisté a koloběžkáři

Kdo se v zimě na silnicích skoro neobjevoval a nyní, když teploty stoupají, je skoro všude? Samozřejmě je to vášnivý cyklista a také jezdec na elektrické koloběžce. V předchozích měsících byla na tyto dopravní prostředky nejenom zima, ale ani vozovky mnohdy neumožnily bezpečnou jízdu. To se nyní změnilo. Sluníčko má sílu a teploty stoupají, vozovky jsou suché. A tak cyklisté vyrážejí na své projížďky a jezdci na koloběžkách si zkracují přesuny po městech.

Mohlo by vás zajímat:  Lexus LC Convertible: Promyšlená akustika a výjimečný zvuk
Zdroj obrázku: Freepik

Počáteční nemotornost jako riziko

Koloběžky a kola jezdí na silnicích od jara do podzimu. Nejde o nic nového. Ale nyní, s nástupem prvních jarních dní, je jejich výskyt nejrizikovější. V první řadě proto, že si řidiči musí zvyknout, že budou kromě aut na vozovce potkávat i cyklisty nebo jezdce na kole. A ti jsou na daném dopravním prostředku mnohdy poprvé po několika měsících. Logicky je třeba dostat se znovu do formy, a tak jejich první jízdy vypadají značně nemotorně. A právě toto bývá tím největším rizikem.

Mohlo by vás zajímat:  Sezona je tady. Naučte se chránit svou motorku před zloději

Ohleduplnost na prvním místě

Aby nedošlo k nehodě s fatálními následky, je třeba trochy ohleduplnosti. Řidiči by si měli uvědomit, že nastává doba, kdy kola a koloběžky budou na silnicích potkávat pravidelně po několik dalších měsíců. Jezdci na koloběžkách a na kole by si zase měli uvědomit, že nejsou na silnici sami. A že to jsou právě oni, kdo případný střet s autem odnese nejvíce. I když mají helmu, stále patří mezi nejohroženější účastníky silničního provozu. I drobná kolize pro ně může skončit fatálně.

Zdroj: https://www.roydswithyking.com/info-hub/5-common-dangers-cyclists/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora