Jaro přináší řidičům komplikace se zvěří i méně zkušenými účastníky provozu

Konečně je tu jaro. To opravdové, s teplotami kolem dvaceti stupňů ve stínu, dostatkem slunce a také delšími dny. Motorkáři i cyklisté probouzejí své stroje ze zimního spánku a jízda po silnicích, včetně těch českých, může být zase po necelém půlroce příjemná i pro řidiče osobních aut. Na jaře ovšem také klesá ostražitost a roste počet dopravních nehod, přestože podmínky jsou mnohem příznivější než v zimě. Na co všechno byste si měli na jaře dávat na silnicích pozor?

Střet se zvěří

Do českých lesů se vrací zvěř, a dokonce i vlci. S rostoucími počty vysoké i spárkaté zvěře v lesích však bohužel rostou i počty dopravních nehod, které zvěř zaviní. Většina druhů je aktivní právě na jaře, v době páření a krátce po ní, kdy zvířata migrují a snaží se najít partnera. Kromě toho, že srazit divočáka nebo srnu může být nebezpečné, může se škoda na autě vyšplhat do vyšších desítek tisíc. Střet se zvěří si však můžeme připojistit v rámci povinného ručení.

Zdroj obrázku: Freepik

Sváteční řidiči a motorkáři

Někdy kolem Velikonoc, zhruba v době, kdy se probouzí život v lesích, se na silnice vracejí také sváteční řidiči, jejichž auta stála celou zimu v garáži. Tito řidiči, vesměs starší lidé, si musí na řízení znovu zvyknout a obnovit své reflexy, a tak jsou v prvních týdnech po návratu na silnici obzvláště nebezpeční. Podobně je tomu i u motorkářů, kteří na svých strojích také dlouhé měsíce neseděli.

Mohlo by vás zajímat:  Nejznámější triky zlodějů se stále opakují, přesto na ně mnozí řidiči naletí

Cyklisté a turisté

S prvními opravdu teplými slunečními paprsky se ovšem na cesty vrací také cyklisté a někdy i pěší turisté. V posledních letech je pak doplňují i jezdci na dalších vozítcích, ať už jde o elektrokola, koloběžky, nebo cokoli jiného. Ne všichni se umí na silnicích chovat odpovídajícím způsobem a ne všichni znají povinnosti, které jim zákon ukládá. Zvýšená opatrnost je proto vždy namístě, objeví-li se v našem zorném poli.

Zdroj: https://www.thesilverlining.com/westbendcares/blog/avoid-the-dangers-of-spring-driving-with-these-tips