Jedete na dovolenou autem? Poradíme, jak se na cestu připravit

Vyrazit na dovolenou vlastním autem je praktické a jednoduché řešení, které má tu nespornou výhodu, že na místě dovolené budete mít k dispozici vlastní auto. Na delší cestu je ale třeba se náležitě připravit, aby vám nečekaná situace dovolenou zcela nezkazila.

Pojistka a povinná výbava je základ

Bez cestovního pojištění by dneska do zahraničí vyrazil pouze vyloženě hazardér. Je ale důležité si uvědomit, že vaše cestovní pojištění se nemusí vztahovat i vaše auto. Vyplatí se investovat do kvalitního pojištění, které vám zajistí asistenční službu. Tak vás nezaskočí případná nehoda ani porucha vozidla na cestě. Havarijní pojištění má většina z řidičů uzavřenou celoročně. Pokud se mezi ně neřadíte, je lepší si sjednat časově omezenou pojistku. Raději zvažte i navýšení finančních limitů u svého povinného ručení.

Neměli byste zapomínat na to, že v zahraničí se na vás vztahují dopravní zákony státu, ve kterém budete pobývat. Nezapomeňte si proto zjistit, jakou povinnou výbavu vyžaduje země, do které jedete. Například v Bulharsku, Rumunsku nebo Řecku je vaší povinností mít i hasící přístroj.

V každém případě byste se měli připravit i na nepříjemnou možnost, že v nehodě dojde. Přibalte si evropský formulář záznamu o autonehodě – pokud by k ní došlo, můžete vše na místě vyplnit a ušetřit si spoustu starostí.

Jak je to s dálničnímu známkami

Dálniční poplatky se liší zemi od země – a pokud chcete využívat dálnice země, přes kterou přejíždíte nebo v které se pohybujete, jste povinni jej uhradit. Dálniční poplatky jsou hlavním aspekt, který umí prodražit jinak ekonomické řešení dopravy vlastním autem.

Není to ale jen o dálničních známkách – je tady i mýtné a zpoplatněné projetí určitých tunelů. Předtím, než na cestu vyrazíte, byste si měli cestu pečlivě naplánovat a vytvořit seznam potřebných dálničních známek a vyžadovaných mýtných.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda hledá nová místa na vybudování své továrny a ve hře je i Srbsko

Ceny nejčastějších dálničních známek:

  • Slovensko – 10 eur na 10 dnů
  • Slovinsko – 15 eur na 7 dnů
  • Maďarsko – 3 500 forintů na 10 dnů (asi 280 Kč)

Nemáte vlastní auto? Můžete vzít firemní nebo půjčený

Není pravidlem, že musíte vyrazit pouze vlastním autem. Klidně můžete využít auto firemní nebo si třeba zapůjčit vůz z autopůjčovny nebo od známého (třeba při potřebě většího kufru). V takových případech je ale dobré vědět, jaké dokumenty potřebujete na cestu.

V žádném případě se neobejdete bez potvrzení vlastníka, které by mělo uvádět, že jste k řízení auta oprávněni. Ničemu neuškodí, když si pro všechny případy přibalíte i pracovní smlouvu, kde je firemní auto uvedeno nebo smlouvu, kterou vám vystavili v autopůjčovně. Často se zapomíná na to, že toto potvrzení by mělo být v univerzálním jazyku – tedy v angličtině nebo jiném světovém jazyku. Neměl by chybět ani úředně ověřený podpis.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora