Jediným pohledem lze u ojetiny poznat její technický stav. Prodejci často na problémy nevědomky upozorní

Kupovat ojetinu není jednoduché. Je třeba pohlídat řadu věcí, které mohou být v budoucnu rizikem. A čím je vůz starší, tím více problémů může přinášet. Vybrat dokonalé auto je někdy náročné a může to být běh na dlouhou trať. Jsou ale postupy, jak lze snadno poznat, zda vůz je, nebo není v pořádku.

Motor je srdcem auta

Co je na každém autě to nejdůležitější? Je to samozřejmě motor. Díky zkušební jízdě lze poměrně snadno a jednoduše zjistit, zda v motoru něco neklepe, zda nemá nepřirozený zvuk nebo zda není nějaký problém s tahem. Někdy ale ke zkušební jízdě ani dojít nemusí, jelikož problém s vozem se dá zjistit jedním jediným pohledem, který zvládne i laik.

Zdroj obrázku: Freepik

Pohled pod kapotu

Jako první je třeba podívat se pod kapotu auta. Nemusíte být nutně žádný zkušený mechanik, abyste poznali, že něco není v pořádku. Jednoduše řečeno, jakýkoliv větší výskyt tekutin zde není žádoucí. To znamená, že někde něco netěsní. A to může být pochopitelně problém. Někteří prodejci ojetin se na to snaží jít takticky a nechají motor auta těsně před prodejem umýt. Tím ale mohou ještě více upozornit na problém. Bystrý kupující začne pochybovat, zda náhodou tímto umytím není nějaký únik provozních kapalin maskován. Často to tak je, protože u starší ojetiny je mytí motoru zbytečným nákladem navíc, který auto jenom prodražuje. Naopak neumytý motor může kupujícímu jednoduše pomoci s identifikací, zda k úniku někde opravdu nedochází.

Pohled pod auto

Někdy není nutné ani otevřít kapotu. Úplně postačí se sehnout a podívat se pod auto. Pokud k nějakému úniku provozních kapalin dochází, jistě bude vidět pod autem na asfaltu nebo jiném podkladu, kde auto parkuje. I to je známka toho, že něco není až tak úplně v pořádku. Jenom pozor na častou chybu – někdy může být pod autem kondenzát z klimatizace. V tom případě je vše v pořádku a je to běžný jev. Když ale bude pod autem jakákoliv jiná tekutina než běžná voda, je třeba zpozornět. Někde patrně něco uniká a je třeba zjistit co a proč.

Zdroj: https://www.business-standard.com/article/beyond-business/how-to-physically-inspect-a-used-car-before-buying-116042801014_1.html

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora